Неділя, 02.02.2025, 23:00

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

В категории материалов: 576
Показано матеріалів: 465-480
Сторінки: « 1 2 ... 28 29 30 31 32 ... 35 36 »

Сортировать по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам
географічні терміниБайрачні ліси (балкові ліси) – ростають у верхів'ях і по схилах балок (байраков), лощин, суходолів у лісостеповий і північній частині степової зони Північної півкулі. У європейській частині Росії основеа лісоутворююча порода - дуб черешчатий, зустрічаються також ясен, клени татарська й гостролистий, сосна, в'яз, липа мілколистяна, береза повисла, дика груша і яблуня. В Сибірі переважають береза й осика. У підліску звичайні глід, ліщина, бересклети, жимолость, жостір; на узліссях зустрічаються терн, шипшина, степова вишня. 
Значна частина байрачних лісів була знищена в 19-20 століттях при сільськогосподарському освоєнні земель. У цей час вони створюються штучно, оскільки перешкоджають розвитку ерозії й сприяють снігозатриманню. 

Географічні терміни | Просмотров: 2077 | Добавил: LiLy | Дата: 04.10.2009

географічні терміниБазальт – чорна або сіра магматична гірська порода; складається з основного плагіоклазу, піроксенів й анортиту, часто олівіну. Структура щільна або дрібнозерниста, пориста або миндалекам”яна. Утворює стовпчасті окремості у вигляді багатогранних, тісно прилягаючий одне до одного стовпів. Залягає у вигляді потоків і покривів, формує плато різних розмірів (найбільш велике - трапове плато Деканського нагір'я). 
Географічні терміни | Просмотров: 808 | Добавил: LiLy | Дата: 04.10.2009

Бавлинське нафтове родовищеБавлинське нафтове родовище – входить у Волго-Уральську нафтогазоносну провінцію. Відкрито в 1946 р. Розробка ведеться з 1949 р. За кількістю запасів відноситься до категорії великих родовищ. Добуто більше 110 млн. т нафти. Розташовано в 40 км від м. Бугульми. 
Географічні терміни | Просмотров: 793 | Добавил: LiLy | Дата: 04.10.2009

Бабине літо,тепла погода осеніБабине літо – період сухої, сонячної й досить теплої погоди на початку, іноді в середині осені, тривалістю від декількох днів до декількох тижнів. У європейській частині Росії буває у вересні – на початку жовтня. Пов'язане зі стійким антициклоном, що простирається з регіону Середземномор'я або від Азорських островах. У Північній Америці аналогічний сезон називають індійським літом. 
Географічні терміни | Просмотров: 838 | Добавил: LiLy | Дата: 04.10.2009

географічні терміниАтлас географічний - систематичні збори карт, виконаних по єдиній програмі й виданих у вигляді книги, альбому, комплекту аркушів у папці в одному або декількох томах або в електронній формі. На думку Н. Н. Баранского, «атлас ставиться до окремої карти приблизно так, як опера - до окремої музичної п'єси». Дійсно, кожен атлас включає безліч окремих картографічних сюжетів, об'єднаних загальним задумом і підлеглих єдиній програмі. 
Вважається що перший атлас з'явився в Римській імперії в 2 столітті до нашої єри. Його автор – математик і картограф Клавдій Птолемей включив в атлас карту ойкумени – усього відомого грекам і римлянам світу – і 26 карт окремих частин Європи, Африки, Близького Сходу і Південної Азії.
Географічні терміни | Просмотров: 4299 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАстролябія – стародавній кутомірний прилад для визначення широт і довгот в астрономо-геодезичних вимірах і навігації. На горизонтальному колі зміцнювала алидадная лінійка з діоптрами, що наводилася на світило, і по колу відраховувала висота світила.
У Росії ще в 18 столітті. астролябію застосовували для межування земель. Коло встановлювали горизонтально на штативі, а діоптри наводили по черзі на два предмети на місцевості. Різниця двох відліків по колу давала значення горизонтального кута з вершиною в крапці стояння. Згодом діоптри були замінені оптичною зоровою трубою, а сама астролябія – теодолітом (див. Геодезичні прилади).
Географічні терміни | Просмотров: 847 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАстеносфера – шар зниженої твердості, міцності й в'язкості у верхній мантії Землі. Залягає під континентами на глибині 80-100 км, під ложем океану - 50-70 км. Її нижня границя фіксується на глибині 250-300 км, і границя ця нерізка. Виділяється геофізичними методами як шар зниженої швидкості поперечних сейсмічних хвиль і підвищеної електропровідності. Знижена в'язкість зв'язується з високою температурою астеносфери, що приводить до часткового виплавлення базальтової магми.
 Астеносфера служить основним джерелом магми й генератором тектонічної еволюції. У ній відбуваються потужні переміщення підкірових мас, що викликають або провокують, може бути, що контролюють основні тектонічні процеси - прояв вертикальних і горизонтальних тектонічних рухів. Флюїди й магма проникають із астеносфери в земну кору й беруть активну участь у формуванні корисних копалин, визначають прояв таких могутніх процесів, як магматизм і метаморфізм. 

Географічні терміни | Просмотров: 807 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАрхей – найдавніший етап розвитку Землі або групи гірських порід, що утворилися в цей етап; скорочене від грецького археозой (часо найпростішого – архаїчного життя); назва запропонована американським геологом Дж. Дана в 1872 р. Одна із двох складових частин докембрія, або криптозою. Тривалість більше 1050 млн. років. 
Уважається, що цей етап почався з моменту консолідації земної кори на планеті й появи одноклітинних організмів, у тому числі здатних засвоювати енергію сонячних променів у процесі фотосинтезу; закінчився близько 2,5 млрд. років тому. Підрозділяється на два еона (еонотеми): ранній (нижній) і пізній (верхній) археї тривалістю відповідно більше 400 й 650 млн. років.
 В apxeї сформувалися зовнішні оболонки планети. Склад атмосфери спочатку значно відрізнявся від сучасного.
Географічні терміни | Просмотров: 813 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАрктичний пояс - самий північний географічний пояс на Землі. Включає велику частину Арктики, охоплює істотну частину акваторії Північно-Льодовитого океану, майже всі його острови й частково прибережні райони Євразії й Північної Америки. Границя звичайно проводиться по ізотермі 5 °C самого теплого місяця (липень). 
Суворий арктичний клімат. Узимку протягом декількох місяців триває полярна ніч, під час якої сніги й льоди сильно прохолоджуються в результаті випромінювання. Улітку, особливо в полярний день, іде дуже великий приплив сонячної радіації, однак вона в значній мірі відбивається й іде назад у космос. У той же час клімат Арктики помітно тепліше, ніж клімат Антарктики: середня темперутура січня від –30 до –40 °C, середня температура липня, як правило, ніде не опускається нижче 0 °C. Навіть на Північному полюсі відзначалися морози не нижче –52 °C; максимально до –6 °C. Виключення становить лише Гренландський льодовиковий щит, у центр. частини якого цілий рік тримається негативна температура (до –70 °C і нижче). Позначається вплив, що отеплює, вод океану, особливо теплих плинів, що йдуть із Атлантики. Переважає підвищений тиск, улітку й восени проникають циклони. У центральній частині Арктики звичайні слабкі вітри, на південній окраїні часті сильні вітри. Опади випадають переважно у вигляді снігу, від центру до периферії їхня кількість зростає з 75 до 400 мм, на навітряних схилах хребтів і льодовикових покривів - більше 1000 мм.
Для погоди Арктики також характерні низька суцільна хмарність, тумани; узимку - заметілі, улітку - дощі, що моросіють. 
Географічні терміни | Просмотров: 3821 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАрктичне повітря – повітряні маси, що формуються над Північним Льодовитим океаном і прилягаючими полярними островами й ділянками суші. Типові властивості арктичного повітря - низька температура, невелика вологість і висока прозорість. При вторгненні на континент арктичне повітря звичайно викликає досить різке похолодання, часто в сполученні із сухою, ясною погодою, приносить на сушу Євразії й Північної Америки екстремальні морози взимку, заморозки навесні й восени. У теплу пору року при подальшому просуванні на південь швидко прогрівається й внаслідок невисокої вологості може викликати суховії. 
Географічні терміни | Просмотров: 846 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАреал - територія або акваторія Землі довільної форми, обмежена замкнутим контуром і не зв'язана яким-небудь обмеженням у масштабі; у просторовій ієрархії може займати таксон від локального до глобального. Широко використається у всіх географічних дисциплінах й у картографії, де поширення якого-небудь об'єкта, явища або процесу задається граничною лінією і якісними (фон, штрихування) або кількісними показниками, що характеризують об'єм або інтенсивність відображеного в границях ареалу явища.
Ареал - одне з основне понять у біогеографії, де з його допомогою відображається область поширення якого-небудь виду й інших таксономічних одиниць рослин і тварин.
Географічні терміни | Просмотров: 862 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАнтициклон – область підвищеного атмосферного тиску розміром звичайно в кілька сотень – перші тисячі кілометрів по горизонталі й від 3–4 до 10–12 км по вертикалі. У центрі антициклона тиск максимально й знижуэться до периферії. Відповідно до градієнта тиску, повітря спрямовується від центра до окраїни, а під впливом обертання Землі навколо осі (аботак званої сили Коріоліса) повертає вправо в Північну півкулю. У результаті формуються розбіжні по спіралі течії повітря з обертанням за годинниковою стрілкою. У Південній півкулі повітря під дією сили Коріоліса повертає вліво й розтікається по спіралі проти годинникової стрілки. На екваторі сила Коріоліса дорівнює нулю, і там антициклони не зустрічаються.
Для антициклона характерні спадні потоки повітря в нижніх шарах атмосфери. Завдяки цьому, внаслідок адіабатичного стиску повітря нагрівається й стає сухіше, тому для антициклона характерна ясна або малохмарна погода. Однак у холодну пору року або вночі через охолодження в антициклоні можуть утворюватися низькі шаруваті хмари й тумани. 
Географічні терміни | Просмотров: 827 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАнтикліналь (антиклінальна складка) – складка шарів гірських порід, звернена опуклістю нагору, у результаті чого найбільш молодою, зім'ятою складкою відкладення або породи залягають на поверхні, а древні – у центральній частині або ядрі.
Розміри антиклінальних складок можуть варіювати в широких межах. Річкова долина, сформована уздовж осьової частини антиклінальної складки, одержала назву антиклінальної долини; гірський хребет, створена антиклінальною складкою, одержав назву антиклінального хребта. Антиклінальна долина характеризується тим, що на обох її схилах шари падають убік долини. Утворення долин такого типу пов'язане з тим, що звід антикліналі звичайно випробовує розтягання й розбитий зяючими тріщинами, які освоюються лінійноїю(річковою) ерозією, що створює антиклінальні долини. Великі антиклінальні складки - антиклінорії - ускладнені на крилах поруч більш дрібних складок, іноді насуваннями. 
Географічні терміни | Просмотров: 763 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАнтарктичний пояс – самий південний географічний пояс Землі, включає Антарктиду й деякі острови Антарктики. По акваторії Світового океану пояс звичайно обмежується ізотермою 5 °C самого теплого місяця (січень). Украй суворий антарктичний клімат. Узимку протягом декількох місяців триває полярна ніч. Хоча сумарна радіація влітку досягає дуже великих значень – до 30 ккал/см² на місяць, однак до 90 % прихожого тепла відбивається сніжною поверхнею назад у космос і тільки 10 % іде на її нагрівання. Тому радіаційний баланс майже всюди негативний, а температура повітря дуже низька протягом усього року. У центральних районах Антарктиди розташовується полюс холоду Землі. Середня температура зимових місяців. тут від –60 до –70 °C, літніх – від –30 до –50 °C і не піднімається вище –20 °C. На узбережжі температура повітря досягає влітку 10–12 °C, а в самий теплий місяць (січень) становить 1–2 °C. Узимку ж (липень) на узбережжі температура в середньому за місяць коливається від –8 °C на Антарктичному пів-острові до –35 °C біля краю шельфового льодовика Росса. У центральних районах переважає штильна, ясна погода, на узбережжі панують сильні стокові вітри із середньою швидкістю 12 м/с, що часто переходять в ураганні (до 50-90 м/с). Опади випадають майже винятково у вигляді снігу, їхня кількість зростає від центру до периферії материка від 30-50 до 500-700 мм, на Антарктичному пів-острові до 1000 мм і більше. Відносна вологість повітря 60-80 %, в антарктичних оазисах знижується до 20 і навіть до 5 %.
Географічні терміни | Просмотров: 2059 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

геграфічні терміниАнклав – держава або його частина, з усіх боків оточена територією іншої держави. Населення й господарство анклавних держав і територій є залежним від політичних й економічних умов транзиту по території їхніх сусідів. Після розпаду СРСР анклавним регіоном стала Калінінградська область Росії. 

Географічні терміни | Просмотров: 777 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009

географічні терміниАнаморфована карта – топологічно перетворена непросторово-подібна карта, що спотворює реальні форми (обрису) об'єктів. Проекція анаморфованої карти, крім географічних координат, ураховує величину самого картографуючого явища. Внаслідок цього розмір території стає пропорційний не її істинній площі, а, наприклад щільності населення. Тоді на еквідемічній анаморфованій карті малонаселена Якутія буде виглядати набагато менше Московської області. Відповідно спотворюються й форми об'єктів. А на еквідистантних анаморфованих картах далекість яких-небудь пунктів від центру не відповідає істинній відстані, вона пропорційна часу проїзду між ними, тобто доступності. Іноді анаморфовані карти називають картоїдами. 
Географічні терміни | Просмотров: 836 | Добавил: LiLy | Дата: 02.10.2009