Ареал - територія або акваторія Землі довільної форми, обмежена замкнутим контуром і не зв'язана яким-небудь обмеженням у масштабі; у просторовій ієрархії може займати таксон від локального до глобального. Широко використається у всіх географічних дисциплінах й у картографії, де поширення якого-небудь об'єкта, явища або процесу задається граничною лінією і якісними (фон, штрихування) або кількісними показниками, що характеризують об'єм або інтенсивність відображеного в границях ареалу явища.
Ареал - одне з основне понять у біогеографії, де з його допомогою відображається область поширення якого-небудь виду й інших таксономічних одиниць рослин і тварин. Залежно від масштабу їхнього поширення виділяють ареали від космополітичного, що охоплює значну частину території або акваторії Землі, до ендемічного, замкнутого в якій-небудь невеликій місцевості. У першому випадку він може зображуватися як контурами, так і набором крапок, коли контур, що охоплює їхнє скупчення, не зображується безпосередньо на карті.
У соціально-економічній географії ареали виділяються по якій-небудь економічній, демографічній, соціальній, етнічній, культурній або політичній ознаці або по сполученню таких ознак. Термін найчастіше вживається в географії сільського й лісового господарства для аналізу поширення сільськогосподарських культур і типів господарств, а також у географії транспорту для виділення в ареалі зон тяжіння до центрів і портів.
Джерело: |