Неділя, 02.02.2025, 20:00

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

В категории материалов: 576
Показано матеріалів: 497-512
Сторінки: « 1 2 ... 30 31 32 33 34 35 36 »

Сортировать по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам
Фірнова лінія – нижня границя області фірнового живлення на льодовику. В кінці літнього сезону відокремлює область льодовика, покриту фірном, від області оголеного льоду. Іноді збігається із границею живлення льодовика, але часто між ними перебуває смуга накладеного льоду (зона крижаного живлення). 
Географічні терміни | Просмотров: 1026 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009 | Комментарии (0)

географічні терміниФірн – крижана порода щільністю від 450 до 800 кг/м³, що складається із взаємозалежних крижаних зерен. Являє собою перехідну стадію між снігом і льодовиковим льодом, утворюється в гірських областях, розташованих вище снігової лінії, і в полярних країнах, де атмосферні опади випадають переважно у вигляді снігу й за літо не встигають станути.
Сніг перетворюється у фірн під дією сонячної радіації, відлиг, у результаті перекристалізації й сублімації водяної пари.
Розрізняють фірни інфільтраційний, режеляційний,рекристалізаційний.
Географічні терміни | Просмотров: 1080 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009

географічні терміниЩит (кристалічний щит) – великий (до 1000 км впоперек) виступ фундаменту платформи, що зберігав протягом еволюції більш-менш постійне в плані й по висоті положення й лише епізодичне, під час найбільших трансгресій, що заливався водами дрібного моря. Характеризується переважним розвитком найбільш древніх, допалеозойських порід й їхніх комплексів, а найбільше інтрузивних і метаморфічних порід різного складу.
Границями щита є його прогини, западини, розриви, особливо флексури, виражені в рельєфі у вигляді великих уступів. Щити характеризуються зниженими значеннями щільності теплового потоку й підвищеною потужністю (більше 150 км) літосфери.
Географічні терміни | Просмотров: 4768 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009

географічні терміниШхери – невеликі скелясті острови й групи підводних скель у невисоких, скелястих, складно розчленованих берегів морів в областях пізньоплейстоценового покривного заледеніння; типові для узбережжя Норвегії, Швеції й Фінляндії; західного узбережжя Білого моря.
Являють собою здебільшого затоплений неглибоким морем льодовиковий екзараціонний рельєф («баранячі чола», гігантські шматки скельних порід, великі валуни, «кучерявенькі» скелі), а також форми льодовикового акумулятивного рельєфу (див. Акумуляція). Разом з фіордами входять у групу інгресійних берегів. 
Географічні терміни | Просмотров: 1177 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009

географічні терміниШтокверк – гірська порода, яку пересікає густа низка прожилок рудних мінералів, що утворюють поклад корисної копалини. 
Географічні терміни | Просмотров: 963 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009

географічні терміниШтандортна теорія – теорія оптимального розміщення виробництва з погляду найменших витрат. Запропонована А. Вебером.
Основна ціль – визначити головні фактори розміщення виробництва й закономірності, по яких вони діють, у математичній формі.
Основне припущення: задана господарсько відособлена територіальна область, що не має яких-небудь зв'язків з іншими територіями; відсутні риси господарства, успадковані від минулих епох; задано: розміщення сировинної бази, центри споживання промислової продукції й обсяги попиту; рівні зарплати й інтенсивності праці фіксуються й залишаються постійними, що приводить до сталості питомих витрат на оплату праці в кожному місці; трудові ресурси не мобільні, але необмежені.
Розглянуто єдиний вид транспорту – залізничний; виробництво розглядається як єдиний процес, не розділений на окремі стадії, і не явно використані положення економічної рівноваги.
Штандортна теорія стала однією з найважливіших частин у класичній теорії розміщення виробництва. 
Географічні терміни | Просмотров: 2834 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009

географічні терміниШоти – замкнуті зниження, дно яких покрито шаром солі або кіркою мулу. Після дощів вони перетворюються в солоні озера. Характерні для північно-східної частини Африки (Марокко, Алжир, Туніс), де прилягають до передгірних й міжгірних улоговин. Ґрунти з високим вмістом солей, високий рівень ґрунтових вод. Гідрографічна мережа представлена безліччю неглибоких пересихаючих річок. Більшість із них не мають виходу до моря й у період сильних дощів наповнюють шоти водою.
Деякі шоти займають великі площі, наприклад Шот-Джерід (близько 5 тис. кв.км) і Шот-ель-Гарса (1,3 тис. кв.км) у Тунісі. Часто шоти лежать нижче рівня моря: дно Шот-Мельгір розташоване на 26 м нижче рівня моря. 
Географічні терміни | Просмотров: 1007 | Добавил: LiLy | Дата: 30.09.2009

геграфічні терміниШкала Бофорта – шкала для визначення сили вітру по візуальній оцінці, основаної на дії вітру на стан моря або на наземні предмети (дерева, будинки й інше). Використовується переважно при спостереженнях з морських судів. Прийнята в 1963 р. Всесвітньою метеорологічною організацією. Широко використається в морській навігації. Названа по імені англійського адмірала Ф. Бофорта, уперше її що запропонував у 1806 р. 
Географічні терміни | Просмотров: 1024 | Добавил: LiLy | Дата: 29.09.2009

географічні терміни

Широколистяні ліси помірного поясу – утворені листопадними деревами із широкими листовими пластинками. Являють собою корінний тип рослинності, що утворить у Північній півкулі широтну підзону. Їй відповідає висотний пояс у горах між хвойними (бореальними) лісами й степами. На північній границі лімітуючим фактором, є тривалий холодний період і недостатність тепла влітку, на південних – недостатність зволоження.
Типові ґрунти: сірі, темно-сірі й бурі лісові ґрунти, рідше чорноземи. Ярусна структура рослинності виражена добре, зімкнутий деревний ярус досягає 30 м, звичайні чагарниковий підлісок і трав”яно-чагарниковий покрив, якому властиві весняні ефемери, що встигають пройти цикл розвитку (від розпускання листів до дозрівання насінь) навесні, до розпускання листів дерев і чагарників.
До теперішнього часу їх збереглося мало, оскільки здавна вони вирубуються. 
 

Географічні терміни | Просмотров: 3117 | Добавил: LiLy | Дата: 29.09.2009

географічні терміниЧетвертинний період (антропоген) – сучасний період геологічної історії Землі. Почався близько 2 млн. років тому. Підрозділяється на 3 епохи: еоплейстоцен (2-0,8 млн. років тому), плейстоцен (0,8-0,01 млн. років тому) і голоцен. Таким чином, наш час – голоценова епоха четвертинного періоду. Для нього характерне чергування похолодань і потеплінь, з якими були зв'язані настання й відступи океану.
Протягом четвертинного періоду поверхня Землі, рослинний і тваринний світи прийняли сучасний вигляд. Це час потужних тектонічних рухів земної кори, що особливо сильно виявилося в поясі альпійської складчастості в Євразії, у зоні молодих складчастих структур по периферії Тихого океану й у гірських системах Центральної і Середньої Азії; інтенсивно виявився вулканізм. На поверхні суші переважають континентальні відкладення різних генетичних типів (льодовикові, делювіальні, алювіальні й інші). Із четвертинним періодом пов'язана історія виникнення й становлення людини. 
Географічні терміни | Просмотров: 1492 | Добавил: LiLy | Дата: 29.09.2009

географічні терміниЧорна металургія – одна з найстарших галузей промисловості, до якої відносяться підприємства по видобутку й збагаченню рудної й нерудної сировини, по виробництву чавуну, сталі, прокату, труб, феросплавів і виробів подальшого переділу.
Відрізняється великою матеріалоємністю й енергоємністю виробничого процесу (для виплавки 1 т чавуну необхідно 6 т сировини, включаючи руду, кокс, флюси, вогнетриви, а також велика кількість води й електроенергії). З метою більш повного використання всіх цінних компонентів сировини, а також відходів виробництва до складу металургійних підприємств входять цехи й заводи інших галузей промисловості (хімічної, будівельних матеріалів й інші).
Географічні терміни | Просмотров: 1546 | Добавил: LiLy | Дата: 29.09.2009

географічні терміни
Чаївництво – вирощування чаю, галузь рослинництва. З листів чаю одержують тонізуючий напій, широко розповсюджений в усьому світі. Він багатий вітамінами й іншими біологічно активними речовинами, що роблять сприятливий вплив на організм людини. 
Батьківщина чаю - Китай, де цю культуру вирощують із 4 століття У Японії й Кореї чайні плантації з'явилися в 6 столітті, в Індії й на Цейлоні - в 1-й половині 19 століття. У Росії про чай довідалися в 17 столітті (уперше його завезли з Монголії, потім завозили з Китаю). В 1814 р. у Никітському ботанічному саду (Крим) був висаджений перший чайний кущ. Однак кримський клімат виявився несприятливим для розведення чаю, і чайні плантації були закладені на Чорноморському узбережжі Кавказу (1885). Вони є в Грузії й Азербайджані; у Росії - у Краснодарському краї.
Географічні терміни | Просмотров: 1032 | Добавил: LiLy | Дата: 29.09.2009

Географічні терміни. СаванаСавани – тропічний тип трав'янистої ксерофільної рослинності. Поширені в Африці, особливо на сході, в Південній Америці (льяноси, кампоси), Австралії, Індії. Трав'янистий покрив не суцільний, частіше між дернинами рослин видно червоний латеритний грунт. Переважають злаки висотою до 1 м, іноді до 3 м, з вузьким і жорстким листям. Якщо не було пожежі, їх залишки зберігаються до майбутнього року, тому ярус трав має в цілому бурий колір. 
Для саван характерні дерева, що ростуть поодинці або групами, які мають ряд пристосувань для існування в посушливий період. 
Тварини пристосовані до засухи, характерні міграції птахів і кочівлі крупних травоїдних тварин: антилоп, зебр. За стадами кочують хижаки: леви, гепарди, шакали, гієни. В Австралії екологічну роль копитних виконують крупні кенгуру. Рясні терміти, чиї споруди місцями займають до 30 % території. Більшість саван виникла на місці знищених тропічних лісів. 
Географічні терміни | Просмотров: 4465 | Добавил: irishkastar | Дата: 28.09.2009

Географічні терміни. Розвинуті країниРозвинуті країни – група незалежних країн сучасного світу, відмінних високим рівнем економічного і соціального розвитку, високими значеннями макроекономічних показників (перш за все ВВП на душу населення).
Практично всі ці країни вже ввійшли в період постіндустріального розвитку: частка сільського господарства у ВВП тут стабілізувалася на рівні 2–5 %, частка промисловості скорочується, а частка сфери послуг досягає 65–80 %. Структура зовнішніх економічних зв'язків розвинутих країн, у тому числі експорт товарів і послуг, найбільш диверсифікована. З одного боку, вони змагаються в боротьбі за збільшення ступеня контролю за світовим виробництвом і ринком, а з іншою – об'єднують і координують зусилля, щоб не допустити зниження цього контролю. До числа розвинутих країн ООН відносить приблизно 60 держав Європи, Азії, Північної Америки, Африки, Австралії і Океанії. 
Географічні терміни | Просмотров: 1417 | Добавил: irishkastar | Дата: 28.09.2009

Географічні терміни. РайонуванняРайонування – процес і результат розчленовування території на райони або виявлення, виділення і розмежування ареалів в будь-якому середовищі. Районуванню завжди супроводить конкретна мета – від зручності дослідження і відображення феноменів, що вивчаються, до розв’язання прикладних задач адміністративно-територіального розподілу, управління, дії на економіку при директивному або індикативному плануванні, проведення регіональної політики і т.п. 
Географічні терміни | Просмотров: 1551 | Добавил: irishkastar | Дата: 28.09.2009

Географічні терміни. РайонРайон – територія (акваторія), виділена поодинці (ведучому) або по сукупності яких-небудь ознак або явищ, чітко відмежована від подібних територій або їх частин; таксономічна одиниця в системі територіального розчленовування (районування).
Район – загальногеографічне поняття, важливе методичне і методологічне значення, що має, у всіх географічних дисциплінах. Залежно від внутрішньої структури розрізняють однорідні і вузлові райони. В однорідному районі об'єкт або явище (наприклад, грунти, ландшафт, спеціалізація сільського господарства, характер розселення), що вивчається, характеризується однією і тією ж ознакою або набором ознак.
Географічні терміни | Просмотров: 994 | Добавил: irishkastar | Дата: 28.09.2009