Арктичний пояс - самий північний географічний пояс на Землі. Включає велику частину Арктики, охоплює істотну частину акваторії Північно-Льодовитого океану, майже всі його острови й частково прибережні райони Євразії й Північної Америки. Границя звичайно проводиться по ізотермі 5 °C самого теплого місяця (липень).
Суворий арктичний клімат. Узимку протягом декількох місяців триває полярна ніч, під час якої сніги й льоди сильно прохолоджуються в результаті випромінювання. Улітку, особливо в полярний день, іде дуже великий приплив сонячної радіації, однак вона в значній мірі відбивається й іде назад у космос. У той же час клімат Арктики помітно тепліше, ніж клімат Антарктики: середня темперутура січня від –30 до –40 °C, середня температура липня, як правило, ніде не опускається нижче 0 °C. Навіть на Північному полюсі відзначалися морози не нижче –52 °C; максимально до –6 °C. Виключення становить лише Гренландський льодовиковий щит, у центр. частини якого цілий рік тримається негативна температура (до –70 °C і нижче). Позначається вплив, що отеплює, вод океану, особливо теплих плинів, що йдуть із Атлантики. Переважає підвищений тиск, улітку й восени проникають циклони. У центральній частині Арктики звичайні слабкі вітри, на південній окраїні часті сильні вітри. Опади випадають переважно у вигляді снігу, від центру до периферії їхня кількість зростає з 75 до 400 мм, на навітряних схилах хребтів і льодовикових покривів - більше 1000 мм. Для погоди Арктики також характерні низька суцільна хмарність, тумани; узимку - заметілі, улітку - дощі, що моросіють.
В більш вологому приатлантичному секторі зони (о. Елсмір, Гренландія, Шпіцберген, Земля Франца-Иосифа, Нова Земля, частково Північна Земля) є великі льодовикові покриви загальної площі більще 2 млн. кв.км. Тут панують ландшафти крижаних пустель. Ґрунти практично не розвинені. Рослинність убога, представлена лишайниками, у тому числі накипними, листостебловими мохами, печіночниками й рідкими травами: полярними маками, жовтцями, ломикаменями, злаками. Тваринний світ бідний, характерні білі ведмеді, песці, лемінги. Улітку на скелях звичайні пташині базари: колонії кайр, що гніздяться разом, гагарок.
Джерело: |