Савани – тропічний тип трав'янистої ксерофільної рослинності. Поширені в Африці, особливо на сході, в Південній Америці (льяноси, кампоси), Австралії, Індії. Трав'янистий покрив не суцільний, частіше між дернинами рослин видно червоний латеритний грунт. Переважають злаки висотою до 1 м, іноді до 3 м, з вузьким і жорстким листям. Якщо не було пожежі, їх залишки зберігаються до майбутнього року, тому ярус трав має в цілому бурий колір.
Для саван характерні дерева, що ростуть поодинці або групами, які мають ряд пристосувань для існування в посушливий період. Багато дерев листопадні, листя вічнозелених дерев дуже жорстке і сильно опушене. Часто листя перисте і рухоме, що дозволяє їм приймати положення, що краще всього захищає від сонячного проміння. Характерні зонтиковидна форма крони і дуже товста кора. Деякі дерева досягають гігантських розмірів і запасають в стовбурах велику кількість води. Для саван Африки типові зонтиковидні акації і баобаби – гігантські дерева з дуже товстим стовбуром (до 9 м в поперечнику), які доживають до 5000 років. В Австралії переважають евкаліпти і деревовидні лілейні. Залежно від тривалості сухого періоду і кількості випадаючих опадів розрізняють вологі, сухі і колючі савани.
Тварини пристосовані до засухи, характерні міграції птахів і кочівлі крупних травоїдних тварин: антилоп, зебр. За стадами кочують хижаки: леви, гепарди, шакали, гієни. В Австралії екологічну роль копитних виконують крупні кенгуру. Рясні терміти, чиї споруди місцями займають до 30 % території. Більшість саван виникла на місці знищених тропічних лісів.
Джерело: |