Словник географічних термінів
А Б В Г Д Е Є Ж З І К Л М Н О П Р C Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я
- Пагорб – форма рельєфу рівнин, округлих або овальних обрисів у плані, з опуклою або сплощеною вершиною і ясно вираженими схилами крутістю до 30°.
Південно-Західна Азія – природний регіон (рідше вкладається політико-географічний зміст), що охоплює аравійський півострів і суміжні території.
Південно-Східна Азія – географічна область, яка об’єднує півострів Індокитай, малайський архіпелаг і суміжні території Азії. Загальна площа біля 4,5 млн. кв. км.
Планета — великі кулясті небесні тіла, що рухаються навколо Сонця по колових орбітах. Планети світять відбитим сонячним світлом.
-
Полярна зоря — найяскравіша зоря в сузір'ї Малої Ведмедиці. Розташована поблизу північного полюса Всесвіту. Звідси і її назва.
-
Паралелі — лінії, проведені на глобусі і карті паралельно екватору. Паралелі розміщені під прямим кутом щодо меридіанів.
-
Полюси — умовні точки на земній поверхні, через які проходить земна вісь.
- Помірний пояс – два географічних пояси: Північний помірний пояс у Північній півкулі, приблизно між 40° й 65° пн.ш, і Південний помірний пояс у Південній півкулі – між 42° й 58° пд.ш.
Порівняльний метод - найстаріший загально географічний метод, що полягає у виявленні схожості і відмінностей в об'єктах, явищах і процесах, їх властивостях і станах.
Початковий (нульовий) меридіан — меридіан, від якого ведеться відлік інших меридіанів на захід і схід у градусах. Він проходить через Гринвіцьку абсерваторію (поблизу Лондона).
-
Паводок — раптове підвищення води в річці, викликане випаданням великих дощів або інтенсивним таненням снігу.
-
Планктон — сукупність організмів, які населяють верхні шари води морів, океанів і прісноводних водойм, нездатні рухатись самостійно, а пересуваються під впливом вітру і течії.
-
Підземні води — води, що містяться в порах, пустотах і тріщинах гірських порід у верхній частині земної кори.
-
Повінь — найвищий рівень води у річці, що наступає щороку в певні строки.
-
Півострів — частина суходолу, яка заходить в океан, море чи озеро і з трьох сторін оточена водою.
-
Пороги — мілководні кам'янисті ділянки в річищі, що утворені виходами твердих гірських порід або валунами. На порогах вода тече з великою швидкістю.
-
Припливи і відпливи — періодичні підняття та опускання рівня води в океанах і морях, що є результатом впливу на Землю Місяця і Сонця.
-
Проміле — одиниця виміру солоності води. Це тисячна частка цілого. Середня солоність в морях і океанах становить 35 проміле (35г на 1 літр води).
-
Погода — стан нижнього шару атмосфери (температури, тиску, опадів, напряму і сили вітру тощо) у якійсь місцевості за певний час.
-
Полярні кола — паралелі, віддалені від екватора на 66 33. На полярних колах Сонце протягом року не заходить цілу добу (на Північному полярному колі — 22 червня, на Південному — 22 грудня) і не сходить одну добу (на Північному полярному колі — 22 грудня, на Південному — 22 червня).
-
Пояси освітлення Землі — тропіки і полярні кола поділяють земну поверхню на пояси, які відрізняються між собою сонячним освітленням і кількістю тепла, що надходять від Сонця. Залежно від кута падіння сонячного проміння і тривалості дня й ночі виділено п'ять поясів освітлення: два полярних, два помірних, тропічний.
-
Природні зони (географічні зони) — природні комплекси суходолу чи Світового океану, що простягаються в широтному напрямі і мають модібні природні умови (клімат, грунти, рослинність, тварин).
-
Природні (географічні) компоненти — складові частини географічної оболонки: гірські породи літосфери, води гідросфери, повітря, грунт, рослини й тварини біосфери. Їх поєднання в різних варіантах створює природні комплекси.
-
Пампа ("рівнина", "степ") — субтропічні степи на рівнинах Південної Америки.
-
Пам'ятка природи — цінний в науковому відношенні об'єкт природи (водоспад, печера, джерело та ін.), що охороняється державою.
-
Пасати — постійні вітри, що дмуть від тропічної зони високого тиску до екваторіальної зони низького тиску.
-
Платформа ("плоска форма") — велика, відносно вирівняна ділянка земної кори, що не зазнає активних тектонічних рухів.
-
Повітряна маса — великий об'єм повітря тропосфери з порівняно однаковими властивостями (температурою, вологістю, запиленістю).
-
Поясний час — сонячний час центрального меридіану конкретного часового поясу.
-
Прерія — зональний природний комплекс з високотравною рослинністю у Північній Америці.
-
Природний комплекс — закономірне поєднання природних компонентів, які взаємодіють і утворюють єдину територіально обмежену систему.
-
Пасажирооборот — загальний обсяг робіт з перевезення пасажирів (визначається в пасажиро-кілометрах; на морському транспорті — в пасажиро-милях).
-
Політична географія — географічна наука, що вивчає територіальні особливості функціонування різних політичних процесів у державі та регіонах (виробів, релігійної ситуації, політичних партій). За змістом близька до геополітики.
-
Порцеляна (фарфор) — посуд або декоративні вироби з керамічної маси білого кольору.
-
Постійне населення — населення, що постійно проживає на час перепису на певній території (в тому числі тимчасово відсутні).
-
Приватизація майна державних підприємств — перехід майна державної та комунальної власності в приватну власність.
-
Приватна власність — форма власності, за якої засоби праці і предмети праці належать приватній особі.
-
Приватні господарства — особисті підсобні господарства населення, колективні сади і городи, дачні ділянки та селянські (фермерські) господарства.
-
Природний приріст населення — різниця між кількістю народжених і померлих.
-
Провізна спроможність магістралі — її спроможність провозити певну кількість вантажів за одиницю часу.
-
Продукція — все, що виробляє і випускає у сферу споживання господарський об'єкт.
-
Промислово-транспортний вузол — зосереджені на обмеженій території великі взаємопов'язані об'єкти промислової діяльності та обслуговуючий їхні виробничі зв'язки транспорт (наприклад, Донецько-Макіївсько-Ясинуватський промислово-транспортний вузол; Ясинувата — один з найпотужніших залізничих вузлів України).
-
Плита — це частина платформи, перекрита потужним (більше за 500 м) чохлом осадових порід (западини, прогини, масиви).
-
Палеогеографічні умови — фізико-географічні умови, що змінювались протягом геологічної історії.
-
Падіння річки — перевищення її витоку на гирлом (різниця їхніх абсолютних висот), виражене в метрах.
-
Похил річки — відношення падіння річки до її довжини (см/км).
-
Природно-територіальні комплекси (ПТК), або ландшафти, — це різні за розмірами ділянки з певною однорідністю фізико-географічних умов, що характеризуються заканомірним поєднанням взаємопов'язаних і взаємозалежних природних компонентів.
-
Підприємство — основна ланка народного господарства, де зосереджено певну сукупність відносин власності. За формами власності підприємств поділяються на державні, колективні, приватні.
-
Промисловість — провідна галузь, що виготовляє знаряддя праці, забезпечує потреби в паливі, сировині, матеріалах, задовольняє потреби населення в різноманітних товарах.
-
Промисловий центр — населений пункт, у якому розташовано кілька промислових підприємств певної спеціалізації або об'єднаних у виробничу структуру сировинними і технологічними зв'язками (наприклад Мелітополь).
-
Промисловий вузол — сукупність промислових центрів, які мають спільну інфраструктуру і трудові ресурси (наприклад Харківський).
-
Промисловий район — територіальне сполучення однієї або кількох галузей і виробничі зв'язки між ними (наприклад Придніпровський).
-
Паливна промисловість — комплекс галузей гірничодобувної промисловості, що займається видобутком і переробкою різних видів паливно-енергетичної сировини.
-
Промисловість будівельних матеріалів — група галузей промисловості, які виробляють матеріали і вироби, що використовуються при спорудженні та ремонті будинків і споруд.
-
Приміські сільськогосподарські райони — райони, що сформувалися поблизу великих міст і промислових центрів та спеціалізуються на виробництві продукції рослинництва (овочі, ягоди) і тваринництва (свіже молоко, яйця, сметана), яка не потребує транспортування.
-
Політична карта — географічна карта, яка дає територіально-політичну характеристику світу, материків або великих географічних регіонів і відображає розподіл світу на держави, володіння та території.
-
Природний рух населення — зміна кількості і складу населення внаслідок народжуваності і смертності без урахування механічного переміщення.
-
Показник "молодості" — різниця між частками молодшої та старшої вікових груп у загальній кількості населення.
-
Природні ресурси — природні об'єкти і явища, які на сучасному рівні їх вивченості та розвитку продуктивних сил можуть використовуватись у суспільному виробництві для задоволення тих чи інших потреб людей.
-
Природокористування — сукупність заходів, які здійснює суспільство з метою вивчення, охорони, освоєння та перетворення навколишнього середовища.
-
Природно-ресурсний потенціал території (ПРП) — сукупна продуктивність природних ресурсів, засобів виробництва і предметів споживання, яка виражається у їхній сукупній споживчій вартості.
-
Паливно-енергетичний баланс — баланс одержання, перетворення і використання усіх видів енергії.
Словник географічних термінів