Словник географічних термінів
А Б В Г Д Е Є Ж З І К Л М Н О П Р C Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я
- Магма – розплавлена маса складного складу, що формується в глибинних зонах Землі.
- Магматизм – процес утворення магми, її подальшого розвитку, переміщення, взаємодії із твердими гірськими породами й застигання; наслідок прояву глибинної активності Землі; тісно пов'язаний з її еволюцією, тепловою історією, тектонічним розвитком.
- Магматичні гірські породи – утворюються при застиганні й кристалізації гарячого силікатного розплаву земної кори (магми).
- Магнітне поле Землі ́(магнітосфера) – охоплює всі оболонки Землі й навколопланетний простір.
- Мангри – вічнозелені листяні ліси, поширені в припливно-відпливній смузі морських узбережжь у тропічних і екваторіальних широтах, а також у зонах з помірним кліматом, там, де цьому сприяють теплі течії.
- Мантія – геосфера Землі, розташована між земною корою і ядром.
- Масштаб карти – ступінь зменшення об'єктів на карті щодо їхніх розмірів на земній поверхні.
- Материк (континент) – великий масив земної кори, велика частина якого виступає над рівнем Світового океану у вигляді суші, а периферична частина занурена під рівень океану.
- Матеріаломісткість — показник витрат матеріальних ресурсів на виробництво якоїсь продукції. Виражається в натуральних одиницях витрат сировини, матеріалів, палива, енергії, необхідних для виготовлення одиниці продукції.
- Машинобудування – одна з найважливіших галузей обробної промисловості. Саме ця галузь відбиває рівень науково-технічного прогресу й обороноздатності країни, визначає розвиток інших галузей господарства.
- Мегаполіс – найбільш велика й складна форма розселення, що утворюється шляхом зрощення декількох міських агломерацій у результаті подальшої концентрації виробництва й населення переважно уздовж транспортних коридорів.
- Межень — період найнижчого рівня води в річці.
- Меліорація — це система заходів, спрямованих на підвищення родючості грунту та боротьбу з несприятливими водними і повітряними режимами (ерозією, вимиванням тощо).
- Меляса — відхід цукробурякового виробництва. Темна, тягуча солодкувата маса з особливим запахом; кормова патока.
- Меридіани — умовні лінії на глобусі і карті, що проведені від полюса до полюса, які показують напрям "південь — північ".
- Металургія — сукупність галузей промисловості, що спеціалізуються на видобутку, збагаченні, переробці руд чорних та кольорових металів.
- Метаморфізм — процес зміни гірських порід під впливом високих температур і тиску в надрах Землі.
- Метеори — невеликі небесні тіла, величиною з шпилькову голівку, що світяться в променях Сонця на нічному небозводі.
-
Метеорити — кам'яні, залізні і залізокам'яні небесні тіла, що падають на Землю з космічного простору.
- Меценат — 1) Римський політичний діяч I ст. до н.е., який уславився покровительством поетам та художникам. 2) Переносно — багатий покровитель наук і мистецтв.
- Міграції населення — переміщення людей через кордони тих чи інших територій зі зміною місця проживання назавжди або на досить тривалий період.
- Міжнародна організація — неурядове об'єднання держав або національних товариств, які діють для досягнення певних спільних цілей (політичних, економічних, науково-технічних тощо).
- Міжнародний географічний поділ праці — форма поділу праці, що виражається у спеціалізації окремих країн на виробництві певних видів продуктів або послуг, якими вони обмінюються.
- Міжнародні економічні зв'язки — система господарських зв'язків між національними економіками, що здійснюється на основі міжнародного поділу праці.
Міжпластові води — води, що лежать у водоносних шарах, розташованих між двома водонепроникними шарами.
- Мінеральні ресурси — сукупність різноманітних корисних копалин.
- Мінерально-сировинні ресурси — сукупність розвіданих запасів корисних копалин, які використовуються або можуть бути використовуватися в господарській діяльності.
- Міста-спальні — приміські селища і невеликі міста, де проживає населення, зайняте у великому місті.
- Міста-супутники — міські поселення, розміщені поблизу великого міста.
- Місцевий час — сонячний час на конкретному меридіані.
- Міська агломерація — сукупність міських населених пунктів.
- Мова — система членороздільних звуків, яка виникла в людському суспільстві, постійно розвивається, призначена для цілей комунікації і здатна відбити всю сукупність знань і уявлень про світ.
- Моніторинг — ("монітор" — той, що нагадує, попереджає) — система спостереження й оцінки стану природного серидовища з метою забезпечення його охорони й раціонального використання природних ресурсів.
Море — частина океану, більш чи менш відділена від нього суходолом. Моря бувають окраїнні і внутрішні.
-
Морський пором — вид транспорту, призначений для перевезення залізничних ешелонів, автомобільного транспорту і людей через море або протоку.
-
Мусони ("пора року") — сезонні вітри, які дмуть взимку з суходолу на море, влітку — з моря на суходіл.
Словник географічних термінів