Вівторок, 04.02.2025, 05:51

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Країни світу[ Додати статтю ]

Тянь-Шань, гірська країна

Тянь-Шань, гірська країнаТянь-Шань - гірська країна в Центральній Азії. Західна частина знаходиться на тер. Киргизії, Казахстану, Узбекистану і Таджикистану, східна частина – в Китаї. Розташований між 40 і 45° півн. ш., 67 і 95° східн д., протягнувшись в широтному напрямку на 2450 км, в тому числі в межах середньоазіатських держав на 1200 км. На Півночі через хребет Боро-Хоро з'єднується з Джунгарським Алатау, на Півдні пов'язаний з Алайським хребтом гірської системи Гиссаро-Алаю. Західний Тянь-Шань із Півночі обмежений Ілійською, а з Півдня Ферганською улоговинами, Східний Тянь-Шань – відповідно Джунгарській і Кашгарській улоговинами. Складається з гірських ланцюгів, витягнутих переважно в широтному і субширотному напрямі; лише на межі з Китаєм проходить Меридіональний хребет з найвищими вершинами Тянь-Шаню: піком Томур, або Перемоги (7439 м), і Хан-Тенгрі (6995 м). Китайська назва Тянь-Шаню – «Небесні гори».
На Півночі Західного Тянь-Шаню знаходяться хребет Кетмень, Заїлійський Алатау, Кюнгей-Ала-Тоо і Киргизький; на західному краї виділяється Таласський Алатау з примикаючими до нього хребтами Чаткальським, Пськемським, Угамським і Каратау; в центр. частини, до Півдня від Іссик-Кульської улоговини, лежать хребти Ферганський, Какшаал-Тоо, Терськей-Ала-Тоо і масив Ак-Шийрак, а також більш короткі хребти Борколдой, Джетім-Бель, Ат-Баши і ін.
В Східному Тянь-Шані чітко виражено дві смуги гірських хребтів, розділені широтно витягнутою смугою долин і улоговин. Висота гол. хребтів 4000–5000 м, окремі вершини підіймаються до 6500 м і більш. Північний гірський ланцюг протягується від південних відрогів Джунгарського Алатау до західної околиці Гобі. В її склад входять хребти: Боро-Хоро, Ерен-Хабірга, Богдо-Ула, Баркельтаг, Карликтаг. Південний гірський ланцюг коротший, до нього відносяться що знаходяться на межі з Китаєм хребти Кетмень, Меридіональні, а також Халиктау, Нарат, Саармін, Куруктаг. Біля підніжжя Східного Тянь-Шаню розташована Турфанська западина з дном на 155 м нижче рівня моря.
Рельєф переважно альпійський, високогірний, з льодовиковими формами, на схилах – грандіозні осипи, вище 3200 м поширена багаторічна мерзлота, на висоті 3000–4000 м нерідкі вирівняні поверхні – сирти. В середньогір’ях і низькогір’ях – селеві конуси винесення. Біля підніжжя багатьох хребтів – смуги перед гір (прилавки, або адири). між гірські (Ферганська, Іссик-Кульська, Наринська і ін.) і околичні (Чуйська, Таласька, Ілійська і ін.) западини мають плоскі або слабко-покриваються горбами поверхні з річковими долинами, озерами і болотами. На Тянь-Шані часті землетруси. Багато корисних копалин: ртуть, сурма, свинець, цинк, срібло, вольфрам, фосфорити, мінеральні води; в улоговинах – поклади нафти (зокрема, у Ферганській долині), бурого і кам'яного вугілля.
Клімат різко континентальний. Основна частина гір лежить в помірному поясі, хребти південно-західної частини випробовують вплив сухих субтропіків. В нижньому поясі гір сер. температура липня 20–25 °С, в сер. поясі 15–17 °С, біля підніжжя льодовиків 5 °С і нижче. Сер. температура січня –6 °С і нижче, в середньогір’ї можлива відлига. Кількість опадів росте з висотою (від 300 мм в передгір'ях до 1000 мм в рік у високогір'ї). Багато сніжників, гори лавинонебезпечні. Обширне заледеніння: в межах середньоазіатських країн налічується близько 7600 льодовиків загальної пл. 7310 квадр. км, на тер. Китаю відомо близько 8900 льодовиків на пл. 9190 квадр. км. Численні долинні, карові і висячі льодовики, а у Внутрішньому Тянь-Шані – льодовики плоских вершин. Найбільші льодовики (Південний і Північний Енгільчек, Каїнди, Мушкетові) дендритового типу.
Річки Тянь-Шаню належать внутрішнім бас. Центр. Азії: Нарин, Сари-Джаз, Сирдар’я, Або, Чу, Тарім, Кончедар’я. В між гірських западинах розташовані озера Іссик-Куль, Баграшкель, Сонг-Кель, Чатир-Кель, Баркель. Чітко виражена висотна поясна ландшафтів. На підгірних рівнинах і в низьких передгір'ях – напівпустелі або пустинні степи з ефемерною рослинністю. Вище 900–1200 м – злаково-різнотравні степи на Півночі і високо травні напівсавани на Півдні. Вище 1200–2000 м – лугові степи, чагарники чагарників і листяні ліси, вище 2000 м що заміщаються хвойними лісами з ялини і ялиці. На висоті 2800–3400 м – субальпійські і альпійські луги, переважно на північних схилах; на сиртах – ландшафти холодних пустель. Вище 3600–3800 м – ландшафти нивально-гляціального пояса, вічні сніги і льоди.
В межах передгірних і низькогірних р-нів Тянь-Шаню мешкають джейран, тхір, заєць-толай, ховрах, тушканчики і др.; в середньогір’ї мешканці лісу – кабан, рись, бурий ведмідь, борсук, вовк, лисиця, куниця, косуля і др.; у високогір'ї – бабаки, полівки, гірські козли (теке), гірський баран (архар), горностай, зрідка сніжний барс. На Тянь-Шані значні території, що особливо охороняються, зокрема ряд заповідників: Іссик-Кульській, Алма-Атинській, Аксу-Джабагли, Сари-Челекський, Чаткальський, Беш-Аральський і ін.


Джерело:
Категория: Країни світу | Добавил: Tanja-star (23.02.2010) | Автор:
Просмотров: 1299 | Комментарии: 0