Неділя, 02.02.2025, 23:07

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Світовий океан[ Додати статтю ]

Тихий океан

Тихий океан, найбільший на ЗемліТихий океан (Великий океан) - найбільший океан на Землі. Обмежений материками Євразією і Австралією на заході; Північною і Південною Америкою на сході; лінією, що проходить між півостровами Чукотським і Сьюард на півночі; на півдні зливається з водами Південного океану, умовна межа між ними – рухома зона південної субтропічної конвергенції, проходячи дещо на південь від 40° півд. ш. Загальна пл. океану 150,2 млн. квадр. км, є безліч околичних морів сумарної пл. 31,1 млн. квадр. км; найбільші: Філіппінське, Коралове, Південно-Китайське, Тасманове, Фіджі, Берингове, Охотське, Японське. Назву океану дав в 1520 р. Ф. Магеллан, який перетнув його при тихій погоді за 3 міс. і 20 днів.
В Тихому океані близько 10 тис. островів загальної пл. 3,6 млн. квадр. км. Материкові острови мають в своєму розпорядженні головним чином на західній околиці океану: Сахалін, Японські, Тайвань, Малайський архіпелаг, Нова Зеландія і ін. Багато вулканічних островів: Каролінські, Маршаллові, Туамоту, Гілберта і ін. Острови центр. і південно-західних частин океану носять об'єднуюче назву Океанія.
Тихий океан з усіх боків оточений поясами складчастих гір з діючими вулканами. Шельф розвинений слабко (1,7 % всієї пл. океану), найбільшої шир. (до 800 км) він досягає в Беринговому морі, на 150–500 км протягується в Східнокитайському, Південно-Китайському і Яванському морях. Широкий шельф в Австралії на зовнішньому краю обрамлений найбільшим в світі Великим Бар'єрним рифом. Материкові схили круті, часто східчасті. Розчленовані каньйонами. В океані багато глибоководних жолобів: Маріанський (10 924 м), Тонга (10 800 м), Філіппінський (10 507 м), Кермадек (10 047 м), Курило-Камчатський (9783 м).
Циркуляція атмосфери над Тихим океаном визначається двома областями атмосферного тиску: Алеутським мінімумом і Північно-Тихоокеанським максимумом. В тропічних і субтропічних широтах панують стійкі північно-східні вітри на Півночі і південно-східні (пасати) на Півдні, в помірних широтах дмуть сильні західні вітри. На Заході тропічного пояса з червня по листопаду часті тропічні урагани – тайфуни. Для північно-західної частини характерна мусонна циркуляція атмосфери.
В північній частині океану циркуляція вод визначається теплими течіями – Північним Пасатним (Куросіо) і Північно-Тихоокеанським і холодним – Каліфорнійським. В фронтальній зоні Куросіо утворюються водні вихори до 250–300 км в поперечнику і глибина до 1000 км. В північних помірних широтах на Заході панує холодна Курильська течія, а на Сході – тепла Аляскінська. Між 2–4° і 8–12° півн. ш. існує між пасатна Екваторіальна протитечія. Середня температура води на поверхні в лютому міняється від 26–28 °С біля екватора до –1 °С на північ від 58° півн. ш., а в серпні відповідно від 25–29 °С до 5–8 °С. Солоність води в різних частинах океану складає 31–36,5%. Приливи досягають 12,9 м (Пенжинська губа). Для Тихого океану характерні цунамі висотою до 50 м. Льоди утворюються в Беринговому, Охотському, Японському і Жовтому морях і на Півночі затоки Аляска.
Фауна Тихого океану включає близько 100 тис. видів, у тому числі не менше 2000 видів риб в тропічних широтах і близько 800 видів в помірних. В північних помірних широтах численні кашалот, полосатики, морські котики, лахтак, морж і сивуч на Півночі, а також краби, креветки, устриці, головоногі молюски і ін. Тихий океан дає до 60 % світової здобичі риби і морепродуктів (переважають минтай, івасі, чилійська сардина, перуанська ставрида, перуанський анчоус). На Північному-Заході океану зосереджені головні світові запаси лососевих риб. Здобуваються також в множині кальмари, краби, креветки, мідії, морський гребінець. Тихий океан дає близько 90 % світової здобутку водоростей.
Основні р-ни морської здобичі нафти і природного газу: південна частина каліфорнійського шельфу, затока Кука на Алясці, затока Гуаякіль (Еквадор), західний шельф Японії, затока Бохайвань (КНР), протока Басса, Малайський архіпелаг, Північний острів Нової Зеландії, Бруней, Таїланд, Малайзія, Індонезія, Перу. Видобуток кам'яного вугілля ведеться біля берегів Японії. Найважливіші транспортні шляхи зв'язують США і Канаду з Японією, Республікою Корея і країнами Південно-Східної Азії. Найбільші порти: Шанхай, Гонконг (Китай), Йокогама, Кавасакі, Тіба, Нагоя (Японія), Сінгапур, Сідней, Мельбурн (Австралія), Велінгтон (Нова Зеландія), Ванкувер (Канада), Лос-Анджелес, Сан-Франциско, Сіетл, Портленд (США), Кальяо (Перу), Владивосток, Знахідка, Петропавловськ-Камчатський (Росія).


Джерело:
Категория: Світовий океан | Добавил: Tanja-star (18.02.2010) | Автор:
Просмотров: 837 | Комментарии: 0