Неділя, 02.02.2025, 19:50

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Родовища[ Додати статтю ]

Граніт

Граніт, гірська породаГраніт - одна з найпоширеніших в земній корі магматичних гірських порід. Назва, мабуть, походить від лат. «Гранум» - «зерно». Утворюється при застиганні магматичного розплаву кислого складу (вміст SiO ₂ 52-65%) на значній глибині. Серед породоутворюючих мінералів переважають польові шпати (ортоклаз, мікроклін, альбіт, олігоклаз) і кварц, в підлеглому кількості слюди (біотит, мусковіт), рогова обманка і піроксен. Структура повнокришталева, рідше порфіровидна або гнейсовидно-полосчата. Зазвичай граніт залягає у вигляді великих тіл-інтрузій (батоліти, лаколіти), а також штоків, жив і ін Це важливий складовий елемент геологічної будови гранітного шару земної кори, що служить кристалічним фундаментом материкових платформ і їх щитів, ядром багатьох горноскладчатих поясів Землі. Вік гранітних інтрузій має широкий діапазон - від архею до кайнозою.
Залежно від мінерального та хімічного складу виділяються граніти лужні та їх різновид сієнитів, біотитові і амфіболові (багато кольорових мінералів), аляскітові, або аляскіти (бідні кольоровими мінералами). Характерну крупнокришталеву структуру мають пегматитові граніти, або пегматити, і граніти ріпакові. Малюнок, що нагадує стародавні письмена, має письмовий граніт. Перехідну до гнейсів текстуру і походження має гранітогнейс; граніт-порфір відрізняється окремими великими кристалами кварцу і польового шпату. З гранітними масивами пов'язані родовища руд олова, вольфраму, молібдену, свинцю, цинку та інших металів; Пегматитові жили є джерелом рідкісних металів і високоякісною керамічною сировиною.
Граніт - чудовий будівельний матеріал, що володіє властивістю приймати дзеркальну поліровку, при якій на світлі виявляється райдужна гра вкраплень слюди. Скульптурна виразність неполірованого, що поглинає світло шорсткого каменю робить граніт одним з осн. оздоблювальних матеріалів. Його застосовують для монументальної скульптури, виготовлення обелісків, колон і в якості облицювання різних споруд.


Джерело:
Категория: Родовища | Добавил: Tanja-star (19.07.2010) | Автор:
Просмотров: 910 | Комментарии: 0