Неділя, 02.02.2025, 19:50

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Материки[ Додати статтю ]

Радянська експедиція на Еверест 1982 р.

Радянська експедиція на Еверест1960 р. готувалася спільна радянсько-китайська екс­педиція на Еверест. Альпіністи вже тренувалися разом, однак відносини між двома країнами почали псувати­ся. Тож китайці, посилаючись на «неможливість гаран­тування безпеки радянським альпіністам через народні заворушення в Тибеті», самі здійснили сходження на Еверест із півночі. При цьому вони без жодного сум­ніву використали радянське спорядження, яке вже до­ставили для наших спортсменів у Гімалаї.
Підготовка до окремої радянської експедиції роз­почалася 1974 р., коли на Памірі відкрили спеціальні альпіністські табори. Протягом кількох років прохо­див жорсткий відбір учасників — були потрібні кращі з кращих, здійснювалися постійні тренувальні збори, ретельні медогляди. Розробкою спорядження та хар­чового раціону займалося кілька НДІ (!) з різних міст Союзу.
Додатковою складністю було те, що за рік класич­ним маршрутом дістатися вершини могла тільки одна
команда, і черга на підйом була розписана на багато років уперед. Радянський Союз отримав дозвіл на 1980 р. Проте це був рік проведення Олімпійських ігор у Москві, і радянські можновладці вирішили, що дорого коштуватиме проведення двох спортивних заходів тако­го масштабу за один рік. Вихід із цієї ситуації знайшли через обмін місцями з іспанцями, яким черга припада­ла на 1982 р.
І от, нарешті, в лютому 1982 р. експедиція у складі 27 осіб із 14 т вантажу дісталася Непалу. Виявилося, що найскладніше буде з доставкою спорядження, адже не­пальська влада в останній момент заборонила посадку радянського літака. Довелося сідати в Індії і перевозити звідти весь вантаж до столиці Непалу рейсовими літа­ками (!). Також палиці в колеса раптом почала ставити китайська адміністрація, яка вирішила, що наші аль­піністи під час сходження можуть із розвідницькими цілями перетнути кордон із Китаєм, який проходить по Евересту. Ці проблеми вдалося розв'язати диплома­тичним шляхом.
Отже, спочатку планували здійснити сходження класичним маршрутом. Проте під час підготовки його замінили на новий — південно-західною стіною, яка досі залишається одним із найскладніших альпініст­ських маршрутів світу...
І от на початку травня група створила останній про­міжний акліматизаційний табір на висоті 8500 м над рівнем моря. 4 травня 1982 р., вийшовши з табору, оди­надцять радянських спортсменів вирушили у подорож, аби подолати найвищу точку нашої планети.
Перший учасник радянської експедиції дістався вер­шини о 14:35 за місцевим часом, за 40 хв до нього при­єднався другий. Уночі 4 травня на вершину прийшли харків'янин Сергій Бершов та донеччанин Михайло Туркевич. Інші учасники досягай найвищої точки світу протягом 5—9 травня 1982 р. Успішне сходження пів­денно-західною стіною Джомолунгми стало справжнім тріумфом радянського спорту взагалі й радянського альпінізму зокрема.


Джерело:
Категория: Материки | Добавил: irishkastar (22.10.2009) | Автор:
Просмотров: 927 | Комментарии: 0