Понеділок, 03.02.2025, 01:51

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Світовий океан[ Додати статтю ]

Північний Льодовитий океан

Північний Льодовитий океанПівнічний Льодовитий океан - частина Світового океану в приполюсному просторі між північними берегами Європи, Азії і Північної Америки. Межа з Атлантичним океаном проходить по східному входу в Гудзонову протоку, по паралелі 70° північ. ш. і далі по східній межі Гренландського і Норвезького морів; з Тихим океаном – по паралелі мису Уникин (Чукотський півострів) до півострова Сьюард (Аляска). Пл. океану 14,75 млн. квадр. км, середня глибина 1220 м, найбільша – в північно-східній частині Гренландського моря – 5527 м. Існуюча назва в 20-х рр. 19 ст. першим застосував російський дослідник Арктики адмірал Ф. П. Літко; офіційно затверджено в 1935 р. За рубежем використовуються інші назви: англійське Arctic Осean, німецьке Nord Polar Meer, іспанське Осемano Glacial Бrctic і ін.
По околиці Північного Льодовитого океану розташовуються 12 морів. Найбільші: Баренцеве, Норвезьке, Гренландське, Східносибірське, Карське. В океані багато островів материкового походження: Канадський Арктичний архіпелаг, Гренландія, Шпіцберген, Земля Франца-Йосипа, Нова Земля, Північна Земля, Новосибірська острова, о. Врангеля.
 
Північний Льодовитий океан прийнято ділити на три обширні акваторії – Арктичний бас., що включає глибоководну центр. частину океану, Північноєвропейський бас. (морити Гренландське, Норвезьке, Баренцево і Біле) і морити, розташовані в межах шельфу (Карське, Лаптєвих, Східносибірське, Чукотське, Бофорта, Баффіна). Шельф з глибинами 200–350 м займає близько половини площі всього океану, біля берегів Євразії він досягає шир. 1300 м. В центр. частині океану відомі три крупні підводні хребти: Гаккеля, Ломоносова і Менделєєва, а між ними декілька глибоких улоговин.
Взимку над центр. частиною Північного Льодовитого океану розташовується область високого тиску (Арктичний антициклон), а влітку – область низького тиску. На Заході цілорічно тягнеться улоговина Ісландського мінімуму, а над Гренландією – антициклон. У всі сезони року сюди з Атлантики проникають циклони, найчастіші і глибокі в західній частині океану. Зима сувора, легковажна. В центр. р-нах температура повітря звичайно від –28 до –30 °С, в приатлантичній частині від –16 до –18 °С. Переважають вітри із швидкістю 8–10 м/с, при штормах 20–25 м/с. Літо холодне. Температура повітря майже повсюдно від –10 до –12 °С, на західній околиці протягом короткого часу 6–8 °С. Переважає хмарна погода з осіданнями.
Стік поверхневих вод в Північному Льодовитому океані направлений на Захід в Трансарктичній течії, яка починається в Чукотському морі, перетинає океан і виходить в протоку між Шпіцбергеном і Гренландією. До Півночі від осі цього потоку походить антициклонний круговорот води, до Півдня спостерігаються циклонні циркуляції. З Атлантичного океану входить тепла Норвезька течія, від якої відгалужується Шпіцбергенська течія. Вздовж берегів Євразійської Арктики поверхневі води рухаються загалом із Заходу на Схід, утворюючи місцеві круговороти в морях. Найбільші річки, що впадають в Північний  Льодовитий океан, приносять 5000 куб. км в рік прісної води, тому солоність на поверхні океану складає всього близько 32%, а в шельфових морях – 26–29%. Температура поверхневих вод близько 1 °С зимою і до 5 °С літом.
Взимку 90 % площі Північного Льодовитого океану покрито дрейфуючим і нерухомим льодом (припаєм). В морях Баффіна і Гренландському звичайні айсберги. В центр. частині океану переважає багаторічний лід (пак) завтовшки 3–5 м, утворюючий крижані поля. Шир. припаю в сибірських морях місцями досягає сотні кілометрів. В деяких місцях важкі багаторічні льоди утворюють згуртовані скупчення – крижані масиви, існуючі протягом багатьох літ. В центр. р-нах океану зустрічаються так звані крижані острова. Вони утворюються з шельфових льодовиків Канадського Арктичного архіпелагу, їх товщина досягає 35 м, а дрейф продовжується 6 років і більш.
У всьому Північному Льодовитому океані, у тому числі і в льодах, інтенсивно розвивається фітопланктон. Тваринний світ більш різноманітний (понад 2000 видів) в Північноєвропейському басейні. Це головні обр. риби (близько 150 видів): оселедця, тріску, морський окунь, пікша; з ссавців (17 видів) в океані мешкає білий ведмідь, морж, тюлень, нарвав, білуха і ін. Основний промисел водних тварин і рослин зосереджений в Гренландському, Норвезькому і Білому морях. Виловлюють мойву, мерланга, путассу, тріску, морського окуня, сайду, оселедці, здобувають деякі види тюленів.
На морському шельфі швидко розвивається підводна здобич нафти і природного газу (морити Бофорта, Норвезьке, Баренцево). На Шпіцбергені здобувають кам'яне вугілля. Існують три основних транспортних шляхів по морях Північного Льодовитого океану: 1) з Атлантичного океану в Норвезьке і Баренцево моря; 2)Північний  морський шлях; 3) маршрути у водах зарубіжної Арктики, сполучаючи окремі пункти Канадського Арктичного архіпелагу, західного побережжя Гренландії і північно-східні береги США. Найважливіші порти: Мурманськ, Біломорськ, Архангельськ, Кандалакша, Діксон, Тікси, Певек (Росія), Тромсе, Тронхейм (Норвегія), Черчілля (Канада), Валдіз (США).
У відкриття Північного Льодовитого океану і його дослідження великий внесок внесли російські мореплавці і учені.


Джерело:
Категория: Світовий океан | Добавил: Tanja-star (28.01.2010) | Автор:
Просмотров: 2407 | Комментарии: 0