Понеділок, 03.02.2025, 08:09

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Ландшафти[ Додати статтю ]

Льодовий затор, скупчення криги в руслі

Льодовий заторЛьодовий затор - багатошарове скупчення крижин в руслі, затрудняючи живий перетин і що викликає підйом рівня води на заторній ділянці річки. Затори формуються в місцях, де розкриття річки затримується через підвищену товщину і міцність крижаного покриву (в місцях зажорів під час замерзання), а також внаслідок заклинювання русла крижаними полями в місцях перегину нахилу (з великого на малий) або затруднення його специфічними русловими формами (поворотами, островами і т. інше). На заторних ділянках великих річок зосереджується від 50 до 200 млн. куб. м льоду.
При формуванні сильних заторів заторний рівень річки підіймається на 5–10 м, середніх – від 3 до 5 м, слабких – до 3 м. Найбільшою стійкістю (більше 3 діб) і високими заторними підйомами рівня води відрізняються затори, що утворюються вище за ділянку з непорушеним крижаним покривом при дружному формуванні весняної повені і витратах води, близьких до максимальних. Велика повторюваність заторів льоду і заторні рівні на 5–10 м спостерігаються на великих річках, поточних з Півдня на Північ, а також на річках, верхів'я яких знаходяться в горах, а пониззя – на рівнині. На цих річках максимальні заторні рівні перевищують підйом води у весняну повінь. Затори являють серйозну небезпеку, викликаючи катастрофічні повені.
Руйнування заторів відбувається як під дією сили потоку води, так і під впливом сонячної радіації і паводочних вод, сприяючих зниженню міцності льоду в заторах і розмиву скупчень льоду. Прорив заторів, тобто відновлення руху льоду на заторній ділянці, відбувається переміщенням великих мас льоду із швидкістю більше 1,5 м/с і утворенням на берегах навалювань льоду висотою більше 3 м.


Джерело:
Категория: Ландшафти | Добавил: Tanja-star (24.01.2010) | Автор:
Просмотров: 880 | Комментарии: 0