Неділя, 13.07.2025, 08:15

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Гори та вершини світу[ Додати статтю ]

Анди

Анди, гірська системаАнди (Андійські Кордильєри) - гірська система, що оздоблює Південну Америку із заходу. Пнувся від Карибського моря до Вогненної Землі. Одна з найдовших і високих гірських систем. Довжина 9000 км, висота досягає 6959 м (р. Аконкагуа). Складається з субмеридіональних, часто паралельних хребтів: Західні Кордильєри Анд, Центр. Кордильєри Анд, Східні Кордильєри Анд, Берегові Кордильєри, Головна Кордельєра, Анди Патагонців, між якими лежать внутрішні плоскогір'я, плато або западини. Найобширніші плато (Пуна і Альтіплано) знаходяться в Болівії і Перу. Центр. Анди багаті рудами кольорових металів, передові і передгірні прогинання – нафтою і газом. В Андах часто трапляються сильні землетруси, багато діючих вулканів.
По особливостях природних умов і орографії Анди підрозділяються на Північні, Центральні і Південні. Північні Анди (до 4° півд. ш.) включають Карибські Анди на Півночі Венесуели (вздовж берега Карибського моря); Північно-Західні Анди складаються з трьох Кордильєрів (Західні, Центральні і Східні); Екваторіальні Анди представлені двома Кордильєрами (Західні і Східні). Тут знаходиться багато вулканів: Чімборасо (6310 м), Котопахи (5896 м) і ін. Центральні Анди (до 28° півд. ш.) включають Перуанські Анди і найширшу частину Анд, звану Центральноандійським нагір'ям. Південні Анди представлені чилійсько-аргентинськими Андами, що складаються з двох паралельних хребтів: Берегової і Головної Кордильєрів з Подовжньою долиною між ними, і Андами Патагонців на самому Півдні континенту.
Анди лежать в 6 кліматичних поясах: екваторіальному, північному і південному субекваторіальних, південному тропічному, субтропічному і помірному. Характерні контрасти в зволоженні: на західних навітряних схилах опадів випадає до 7000–10 000 мм в рік, на східних підвітряних – набагато менше, а на південь від 28° лежать посушливі території. Снігова лінія з висотою 5600–6100 м в Центр. Андах (6500 м в Пуне) опускається до 1000–1200 м в Андах Патагонців. Льодовики зустрічаються на багатьох високих масивах і вулканах Анд, найбільшого розвитку досягають в Патагонії; загальна пл. сучасного заледеніння Анд рівна 29 600 квадр. км.
На східних схилах Анд беруть початок Амазонка і її притоки, а також притоки річок Оріноко, Парагваю, Парани, р. Магдалена і річки Патагонії. Багато гірських озер, найбільшеТітікака на висоті 3812 м. Навітряні схили від Північно-Західних Анд до Південних Центр. Анд покриті гірськими вологими екваторіальними і тропічними лісами (гірська гілея). В субтропічних Андах поширені вічнозелені сухі субтропічні ліси і чагарники; до Півдня від 38° півд. ш. – вологі вічнозелені і змішані ліси. На високогірних плато на Півночі переважають гірські екваторіальні луги парамо, в Перуанських Андах і на Сході Пуни – сухі високогірно-тропічні степи, на Заході Пуни і на всьому тихоокеанському Заході між 5 і 28° півд. ш. – пустинна рослинність. Анди – батьківщина хінного дерева, коки, картоплі і багатьох інших цінних рослин. До Півдня від 5° півд. ш. в Андах мешкають ендемічні тварини: лами, реліктовий очковий ведмідь, олені пуду і уемаол, азарова лисиця, магелланова собака, гризуни дегу і майже винищена через цінне хутро шиншила; багато ендемічних птахів, у тому числі кондор.
В Південній Америці Анди, подібно Альпам в Європі, стали основою прозивних понять – напр., альпінізм тут носить назву андинізм.


Джерело:
Категория: Гори та вершини світу | Добавил: Tanja-star (06.03.2010) | Автор:
Просмотров: 2992 | Комментарии: 0