Неділя, 02.02.2025, 20:05

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Материки[ Додати статтю ]

Австралія

Австралія, найменший материк Південної куліАвстралія - якнайменший з материків, розташований в Південній півкулі; одна з шести частин світу (звичайно її об'єднують з Океанією). Назва Австралія виникла ще в античного часу. Вже тоді серед географів існувало переконання в наявності в Південній півкулі Terra Australis Incognita – невідомої південної землі. В процесі пошуків гіпотетичного материка була відкрита тер. сучасної Австралії, Нова Голландія, що спочатку одержала назву. Друге кругосвітнє плавання Дж Кука, що відбулося в 1772–75 роках не підтвердило існування передбачуваної південної землі, і назва Австралія залишилося вільним. Цим скористався англійський гідрограф Фліндерс, що запропонував в 1814 р. перейменувати Нову Голландію до Австралії, і через 10 років ця назва вже була на всіх географічних картах.
На Заході і Півдні Австралія омивається індійським океаном, на Заході – Арафурськім і Тіморським морями Індійського океану, на Сході – Тасмановим і Кораловим морями Тихого океану. Крайні точки материка: на Заході – мис Йорк, 10°41 південої ш.; на Півдні – мис Південно-східний, 39°11 південної ш.; на Заході – мис Стіп-Пойнт, 113°05 східн. д.; на Сході – мис Байрон, 153°34 східн. д. Береги розчленовані слабко, великі затоки: Карпентарія на Заході і Великий австралійський на Півдні. На Заході знаходяться два великих півострови: Арнемленд і Кейп-Йорк. Пл. материка 7631,5 тис. квадр. км, з прилеглими о-вами (Тасманія, Кенгуру, Мелвілл і ін.) 7704,5 тис. квадр. км. Протяжність Австралії із Заходу на Півдні 3200 км, із Заходу на Сході 4100 км. Вздовж східного побережжя на 2300 км пнувся Великий Бар'єрний риф.
Основою материка служить стародавня австралійська платформа, перехідна в східно-австралійський складчастий пояс. Сер. висота над рівнем моря – 215 м, переважають рівнини, до 95 % поверхні лежить нижче 600 м. На Сході проходить Великий вододільний хребет, що підрозділяється на ряд ізольованих плоско вершинних гірських хребтів. Вершина – р. Косцюшко (2228 м) знаходиться в австралійських Альпах. На Заході материка лежить плоскогір'я висотою 400–500 м з хребтами і столовими горами, в сер. частині – низовина з озером Ейр в центрі. В Австралії є родовища кам'яного і бурого вугілля, залізняку, мідь, бокситів, поліметалевих, титанових і уранових руд, золота, алмазів (дивіться Австралійська алмазоносна провінція), нафти і природного газу.
Більша частина Австралії лежить в тропіках, Захід – в екваторіальних широтах, Південь – в субтропічних. На 2/3 тер. (в центр. частини материка) пустинний і напівпустинний клімат. На Заході – клімат екваторіальний мусонний, жаркий, з літніми дощами; на Південному Заході – субтропічний, з переважаючими осіданнями взимку. Східне побережжя відрізняється жарким тропічним морським кліматом з максимумом опадів в літній час. Сер. тем-ра січня від 20 до 30 °С, липня – від 12 до 20 °С. Осідання убувають з Сходу на Захід (від 1500 до 250 мм в рік і менш). Великі річки: Муррей з притокою Дарлінг, Фліндерс. Для Австралії характерні так звані крики – річки, що наповнюються водою лише після сильних злив. До 60 % тер. – область внутрішнього стоку. На австралійському материку відомо більше 30 великих артезіанських бас. загальної пл. близько 4800 тис. квадр. км, що грають важливу роль у водопостачанні.
На величезних внутрішніх просторах континенту тягнуться Велика Піщана пустеля, Велика пустеля Вікторія, Гібсона і ін. Тут багато солоних озер. Навкруги пустель – пояс напівпустель з чагарниками колючих чагарників з акацій і евкаліптів. До Заходу, Схід і Південний Схід пустелі переходять в савани; вздовж побережжя і в горах ростуть ліси з евкаліптів, пальм і деревовидних папоротей. В Австралії немає копитних, приматів і хижих тварин, проте багато здичавілих собак, свиней і кроликів, завезених сюди колись переселенцями. Серед ендемічних видів багато сумчастих тварин: кенгуру, сумчастий кріт, сумчастий вовк, вомбати і ін. Тільки в Австралії зустрічаються яйцеродні ссавці: качконіс і єхидна. З птахів характерні: страус ему, казуари, папуги какаду і ін. Серед нац. парків і заповідників: Маунт-Баффало, Косцюшко, Уїлсонс-Проморторі і ін.
На всій тер. Австралії разом з о. Тасманія розташована держава Австралійський Союз.


Джерело:
Категория: Материки | Добавил: Tanja-star (02.03.2010) | Автор:
Просмотров: 1220 | Комментарии: 0