Неділя, 02.02.2025, 20:10

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Світовий океан[ Додати статтю ]

Атлантичний океан

Атлантичний океан, другий за величиною на ЗемліАтлантичний океан - другий за величиною (після Тихого океану) на Землі. Його північна межа на захід від Гренландії проходить по 70° півн. ш., а до Сходу від неї – від мису Брустер до Ісландії і далі до Фарерських і Шотландських островів по 61° півн. ш. до побережжя Норвегії, відділяючи його від Норвезького і Гренландського морів Північного Льодовитого океану. На Заході Атлантичний океан обмежений берегами Північної і Південної Америки, на Сході – побережжям Європи і Африки до мису Голковий, далі до Півдня його межа слідує по меридіану 20° східн. д. На Півдні зливається з водами Південного океану; умовною межею між ними служить рухома зона південної субтропічної конвергенції, проходячи приблизно по паралелі 40° півд. ш.
Древньогрецький історик Геродот в 5 ст. до н.е. згадує море Атлантис, давньоримський письменник Пліній в 1 ст. н.е. – Атлантичний океан (Осeanus Atlanticus). Назва пов'язана з міфом про титана атланті, що тримав на своїх плечах небесне зведення, – за ним тягнувся океан, частина якого, найближча до атланта, одержала назву Атлантичний океан.
Площа Атлантичного океану з урахуванням атлантичного сектора Південного океану рівна 91,7 млн. квадр. км, протяжність (по меридіану 30°) близько 12,5 тис. км, найбільша ширина (по паралелі 30°) 6,7 тис. км, якнайменша – 2,8 тис. км. Макс. глибина 8742 м (жолоб Пуерто-Рико), сер. глибина 3600 м.
Більшість морів Атлантичного океану відноситься до внутрішніх. Найбільші моря і затоки: Карибське, Середземне, Мексиканська затока, Північне, Чорне, Балтійське, Біскайська затока. Основні острови розташовані біля берегів материків: Великобританія, Ірландія, Ньюфаундленд, Великі і Малі Антильські, Канарські, острови Зеленого Мису, Фолклендські (Мальвінські). У відкритій частині океану зустрічаються невеликі острови вулканічного походження: Азорські, Святої Олени, Трістан-да-Кунья і ін., а також коралові, напр. Багамські острови. Загальна площа островів 1070 тис. квадр. км.
Близько 10 % Атлантичного океану займає шельф шириною від декількох десятків до 300 (в гирлі Амазонки) і 400 км (вздовж аргентинського побережжя). На сотні кілометрів тягнуться шельфові зони у Скандинавії і в Північному морі. Материковий схил крутий, порізаний підводними каньйонами, серед них найбільший – Гудзон. В сер. частині океану від Ісландії (на Півночі) до о. Буве (на Півдні) майже по осі симетрії океану тягнеться S-образний Серединно-атлантичний хребет з глибинами над ним близько 3000 м, повторюючи контури материкових берегів.
Над Атлантичним океаном розвинені два центри дії атмосфери – Ісландський мінімум і Північно-Атлантичний максимум; два подібні центри розташовано в атлантичному секторі Південного океану. В помірних широтах над океаном панують сильні західні вітри, а в субтропічних широтах – північно-східні і південно-східні вітри (пасати). Найсильніші вітри дмуть в помірних широтах Південної півкулі, що одержали назву, що «ревуть сорокові». В північних тропічних широтах часті так звані вест-індські урагани.
В північній частині Атлантичного океану існує могутня система теплих течій Гольфстрім, контури якої постійно міняються. Система Гольфстрім разом з своїм продовженням – Північноатлантичною течією – утворює відповідно західні і північні периферії північного антициклонного круговороту. Східна периферія цього круговороту утворюється холодною Канарською течією, південна – теплою Північною Пасатною течією. Північний циклонний круговорот складається з теплих течій – Північноатлантичної і Ірмінгера і холодної Лабрадорської. В тропічній зоні океану нерідко виникають океанські вихори – круговорот води діаметром 150–200 м, вони захоплюють товщу води від поверхні до глибини 1,5 км.
Температура води на поверхні взимку коливається від 28 °С на екваторі до 6 °С на 60° півн. ш., влітку відповідно 26 і 10 °С. Солоність 34–37,3%. Макс. приливи в затоці Фанді досягають 18 м. В північній частині океану морські льоди зустрічаються у внутрішніх морях (Балтійське, Північне і ін.), через Гренландське і Баффіново моря в Атлантичний океан виноситься багато льодів і айсбергів з Північного Льодовитого океану.
Атлантичний океан населяють близько 2000 видів рослин і тварин, 15 тис. видів риб, близько 100 видів китів і ластоногих. В тропічному поясі океану мешкають медузи, краби, летючі риби, акули, морські черепахи, кашалоти; в помірних і холодних поясах – ракоподібні і молюски, оселедці, тріскові і камбалові риби, кити, ластоногі і ін. Морських птахів мало. Атлантичний океан дає близько 35 % світового улову риби, в основному це атлантична тріска, мойва, оселедець, європейський анчоус, путасу, креветки, устриці, мідії.
Нафту і газ видобувають на шельфі у Венесуельській, Мексиканській, Гвінейській затоках, в Північному і Середземному морях. Біля берегів Бразилії і США (півострів Флорида) – великі розсипні родовища ільменіту, циркону, моноцита, рутилу, в південно-західній Африці видобувають алмази. В Мексиканській затоці ведеться підводна видобуток сірки, біля берегів Ньюфаундленду, Фінляндії і Нормандії – залізняку, в прибережних водах Канади і Великобританії – кам'яного вугілля.
На частку Атлантичного океану доводиться до 2/3 об'єму світової морської торгівлі. Найгустіша і жвава мережа океанських шляхів проходить між 35–40 і 55–60° півн. ш. Найбільші порти: Роттердам, Амстердам (Нідерланди), Антверпен (Бельгія), Нью-Йорк, Х'юстон, Новий Орлеан (США), Марсель, Гавр (Франція), Гамбург, Бремен (Німеччина), Генуя (Італія), Лондон (Великобританія), Берген (Норвегія), Буенос-Айрес (Аргентина), Новоросійськ, Санкт-Петербург (Росія), Іллічевськ, Одеса (Україна).


Джерело:
Категория: Світовий океан | Добавил: Tanja-star (12.03.2010) | Автор:
Просмотров: 3039 | Комментарии: 0