Четвер, 10.07.2025, 10:24

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Материки[ Додати статтю ]

Антарктика

Антарктика, полярна область ЗемліАнтарктика - південна полярна область Землі, включає Антарктиду і омиваючий її Південний океан, а також ряд островів: Південна Георгія, Південні Сандвічеві, Південні Оркнейські, Південні Шотландські і ін. Межу Антарктики проводять по північному положенню лінії антарктичної конвергенції, тобто межі сходяться північні, щодо теплих, і південних, холодних поверхневих, вод, яка проходить в основному в межах 48–60° півд. ш. Площа Антарктики близько 52,5 млн. квадр. км. Край материкової мілини (шельфу) Антарктиди лежить глибше, ніж у інших материків (в середньому близько 500 м проти звичайних 200 м), що пов'язане із зануренням земної кори під важкістю антарктичного льодовикового покриву. Околичні антарктичні моря (Роса, Уедделла, Беллінсгаузена, Співдружність і ін.) майже цілком лежать в межах материкової мілини.
Антарктика – найсуворіша область Землі з дуже низькими температурами повітря, сильними вітрами, завірюхами і туманами. Температура антарктичних вод коливається від –2 °С біля побережжя до 2–6 °С поблизу лінії антарктичної конвергенції. Солоність – близько 33–34%. На північній периферії Антарктики сильна антарктична циркумполярна течія переносить води на Схід, а в 60-х широтах діє обширна система стаціонарних циклонних кругообертів різного масштабу, південні периферії яких складають прибережну антарктичну течію, що переносить води на Захід, вздовж побережжя Антарктиди. Пл. морських льодів змінюється по сезонах: до кінця антарктичної зими вона рівна 18–19 млн. квадр. км, влітку – 2–3 млн. квадр. км. В морі багато айсбергів, що відколюються від шельфових льодовиків, нерідко зустрічаються гігантські айсберги, периметр яких досягає сотень кілометрів.
Органічний світ антарктичної суші вкрай бідний, в океані, навпаки, багатий. На островах тундрова рослинність, багато птахів. На материку в основному мешкають птахи (пінгвіни, буревісники, поморники). В океані влітку багато китів, що харчуються крилем– невеликими (до 6 см) ракоподібними тваринами, утворюючими великі скупчення в поверхневих шарах океану. В зоні нерухомих прибережних морських льодів мешкають тюлень Уедделла і тюлень Роса, в поясі плавучих льодівтюлень-крабоїд і морський леопард.
В різний час Англія, Нова Зеландія, Австралія, Франція, Норвегія, Чилі і Аргентина заявляли свої претензії на окремі сектори Антарктики, проте це не одержало міжнародного визнання. Сучасне правове положення Антарктики визначається Міжнародним договором 1959 р., згідно якому тер. Антарктики на південь від 60° півд. ш. – нейтральна і демілітаризована зона, що використовується лише в мирних цілях при повній свободі наукових досліджень. В 1996 р. підписаний мадридський протокол до Договору 1959 р., що встановлює правила перебування і робіт в Антарктиці виходячи з інтересів охорони навколишнього середовища.


Джерело:
Категория: Материки | Добавил: Tanja-star (06.03.2010) | Автор:
Просмотров: 1110 | Комментарии: 0