Неділя, 02.02.2025, 19:55

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Материки[ Додати статтю ]

Антарктида

Антарктида, частина світу, материкАнтарктида - одна з шести частин світу і материк, розташований в центрі Антарктики. Відкрита 28 січня 1820 р. російською експедицією Ф. Ф. Беллінсгаузена і М. П. Лазарева, що знайшла край материка в крапці 69°21 півд. ш. і 2°15 східн. д. Пл. 13 975 тис. квадр. км. Берегова лінія загальною протяжністю понад 30 тис. км у східній частині материка слабо розчленована і проходить недалеко від лінії полярного круга; в західній частині вона більш порізана. Берег Антарктиди майже всюди є льодовиковим обривом висотою в декілька десятків метрів. В бік Південної Америки пнувся вузький антарктичний півострів. Антарктида – найвищий материк на Землі; сер. висота поверхні рівна 2350 м, тоді як сер. висота всієї земної суші (без Антарктиди) – близько 900 м. Це пояснюється тим, що більша частина маси материка складена льодом, який майже втричі легше за кам'яні породи.
Льодовиковий покрив займає майже всю площу материка. Лише на 0,3 % його тер. на поверхню виходять корінні породи – окремі гірські вершини і хребти і невеликі ділянки суші серед льоду, так звані антарктичні оазиси. Сер. товщина антарктичного льодовикового покриву – приблизно 1800 м, макс. перевищує 4000 м. Загальний об'єм льоду більше 25 млн. куб. км – це понад 90 % всіх прісних вод на Землі. Антарктичний льодовиковий покрив розташований асиметрично по відношенню до географічного полюса, але симетричний щодо свого центру, званого Полюсом відносної неприступності, який знаходиться в крапці 86°06 півд. ш. і 54°58 схід. д. на висоті 3720 м.
Антарктичний материк підрозділяється на Східну і Західну Антарктиду, по межі яких протягуються Трансантарктичні гори. Гірські ланцюги Західної Антарктиди полягають в основному з мезозойських і третинних порід, а Східна Антарктида є твердим ядром докембрійских порід. Антарктида багата мінеральними ресурсами; відомі родовища кам'яного вугілля, залізних, мідних і свинцевих руд, знайдені мінерали, що містять бром, олово, марганець, молібден, відкриті поклади графіту, гірського кришталю і ін. Проте геологічна вивчена материка все ще невелика через могутній льодовиковий покрив, що перекриває корінні породи.
Поверхня більшої частини Антарктиди є обширним льодовиковим плато, піднятим на висоту 3000 м і більш. Центр. частина Східної Антарктиди займає плато Радянське (висота до 4000 м); до півночі поверхня знижується, утворюючи широку долину. Вздовж побережжя пнулися гірські хребти Землі Королеви Мод, гори Прінс-Чарлз і ін. Поверхня Західної Антарктиди в цілому значно нижче, гірські хребти розташовані в глибині материка (вища точка континенту в горах Елсуорт, 5140 м) і вздовж побережжя. Підлідний рельєф є чергуванням високих гірських піднімань і глибоких западин. Основні підняття: гори Гамбурцева і Вернадського. В центр. частині материка придонні шари льоду знаходяться при температурі танення. В депресіях корінного рельєфу накопляється рідка вода і виникають так звані підлідні озера. Подібне велике озеро знаходиться в р-ні станції «Схід»; його довжина 260 км, ширина до 50 км, товща води перевищує 600 м.
Плоска центр. частина льодовикового плато на висоті 2200–2700 м (на відстані 300–400 км від берега) переходить в схил, ухил якого поступово збільшується до берега моря. Тут льодовиковий покрив диференціюється. В пониженнях рельєфу формуються вивідні льодовики, що рухаються усередині материкового льодовикового покриву із значно більшими швидкостями: льодовики Ламберта, Нінніса, Мерца, Скотта, Денмана і ін. Часто кінці вивідних льодовиків виходять в морі і знаходяться на плаву. В гірських р-нах з розчленованим корінним рельєфом зустрічаються гірські льодовики. Особливо багато їх в горах, що оздоблюють море Роса; вони досягають довжини 100–200 км і ширини 10–40 км. Більше половини берегової лінії материка складають шельфові льодовики, в своїй мористій частині що знаходяться на плаву. Найбільший серед них – шельфовий льодовик Роса перевищує 0,5 млн. квадр. км.
Клімат Антарктиди різко різниться в центр. частині материка, на його схилі і в прибережній частині. На льодовиковому плато спостерігаються (постійно) люті морози, ясна погода і слабкий вітер. Середні температури зимових місяців від –60 до –70 °С (див. Антарктичний пояс). На льодовиковому схилі часто дмуть сильні стічні вітри і виникають інтенсивні завірюхи. Середні температури тут від –30 до –50 °С. У вузькій прибережній зоні середні температури в зимові місяці від –8 до –35 °С, влітку від 0 до 5 °С, нерідкі сильні вітри. Осідання в Антарктиді випадають майже виключно у вигляді снігу, від 30–50 мм в центрі до 600–900 мм в рік на побережжі. Тваринний світ дуже бідний. Це в основному птахи – буревісники, поморники, але в першу чергу пінгвіни.
Постійного населення в Антарктиді немає. На материку і прибережних островах діє більше 40 наукових станцій, які належать 19 державам, що ведуть дослідження в Антарктиці. На деяких станціях (напр., на чилійських) обладнані селища для тривалого мешкання (включаючи жінок і дітей). Правове положення Антарктиди регулюється Міжнародним договором 1959 р., згідно якому будь-яка тер. материка не є приналежністю якої-небудь держави, а може бути використана виключно в мирних цілях, гол. чином для наукових досліджень.


Джерело:
Категория: Материки | Добавил: Tanja-star (06.03.2010) | Автор:
Просмотров: 1472 | Комментарии: 0