Неділя, 02.02.2025, 19:55

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Світовий океан [144]
Моря [16]
Озера [19]
Річки [28]
Водосховища [10]
Водопади [1]
Затоки [63]
Протоки [16]
Западини [6]
Ландшафти [46]
Материки [23]
Острови [75]
Півострови [16]
Пустелі [14]
Гори та вершини світу [88]
Рівнини [10]
Вулкани [14]
Печери [5]
Низовини [3]
Ліси та парки [4]
Родовища [108]
Хребти [2]
Заповідники [15]
Рослинництво [18]
Сільське господарство [8]
Географи [29]
Країни світу [13]
Столиці країн світу [0]
Міста світу [6]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні назви » Материки[ Додати статтю ]

Африка

Африка, материкАфрика - другий за величиною (після Євразії) материк, одна з шести частин світу. На Півночі омивається Середземним морем, на Сході і Північному Сході – Індійським океаном і Червоним морем, на Заході – Атлантичним океаном. Назва Африка зустрічається з кінця 3 ст. до н.е. Спочатку воно відносилося тільки до невеликої тер. навкруги Фінікії р. Карфаген. Після руйнування Карфагена в 146 р. до н.е. на його місці утворюється римська провінція Африка, що охоплює тер., зразково відповідну сучасному Тунісу. До початку Сер. століть ця назва була поширена на Алжир і Лівію, а потім і на весь материк. Африка майже посередині перетинається екватором. Крайні точки материка: на Півночі – мис Ель-Аб’яд, 37°20 півн. ш.; на Півдні – мис Голковий, 34°52 півд. ш.; на Заході – мис Альмаді на півострові Зелений Мис, 17°32 зах. д.; на Сході – мис Хафун (Рас-Хафун) на півострові Сомалі, 51°23 сх. д. Протяжність із Півночі на Південь майже 8000 км, із Заходу на Схід 7500 км.
Пл. Африки 29,2 млн. квадр. км, з островами – 30,3 млн. квадр. км. До Африки як частини світу відносять острови: на Сході – Мадагаскар, Коморські, Маскаренські, Альдабра, Амірантські, Сейшельські, Пемба, Мафія, Занзібар, Сокотра; на Заході – Мадейра, Канарські, Зеленого Мису, Пагалу, Сан-Томі, Прінсипі, Біоко; віддалені острови – Вознесенія, Св. Олени, Трістан-да-Кунья. Береги материка розчленовані слабо. Найбільша затока – Гвінейська, найбільший півострів – Сомалі.
В геологічному відношенні Африка – переважно докембрійська платформа, фундамент якої виступає в межах декількох щитів: Нубійсько-Аравійського, Ахаггарського, Регибатського і ін. До складчастих гір відносяться лише Атлас на Північно Західні і Капські гори на Півдні. Материк багатий корисними копалинами світового значення: алмази (на Півдні і Заході Африки), золото, уран (на Півдні), руди заліза, алюмінію, марганцю (на Заході), руда мідь, кобальту, берилію, літію, флюорит, платиноїди (на Півдні), фосфорити, нафта, природний газ (на Півночі і Заході).
Сер. висота материка 750 м над рівнем моря. В рельєфі характерні східчасті рівнини, плато і плоскогір'я, увінчані останцовими вершинами. Низовини, гол. чином вздовж прибережних околиць, займають близько 10 % пл. материка, плато і плоскогір'я на висоті 200–500 м – 39 %, на висоті 500–1000 м – 28 %. До Півночі від екватора лежать обширні рівнини і плато Сахари (з нагір’ями Ахаггар і Тібесті) і Судану (з плато Дарфур); на Північному Заході тягнуться гори Атласу; вздовж Червоного моря проходить хребет Етбай. Рівнини Судану з Півдня оздоблюють Північно-Гвінейська піднесеність і плоскогір'я Азанде, з Сходу – ефіопське нагір'я. Південніше лежить западина Конго і до Заходу від неї – Південно-Гвінейська піднесеність, до Півдня – плоскогір'я Лунда-Катанга, до Сходу – Східно-Африканське плоскогір'я. На сході материка, від р. Замбезі до Червоного моря, проходить система найбільших в світі западин (Східно-Африканський рифт), частково зайнятих озерами. Тут знаходяться вулкани Кіліманджаро (5895 м, вища точка Африки), Кенія (5199 м) і ін. Південну Африку займають високі рівнини Калахарі, і на самому Півдні материка лежать Капські і Драконові гори.
Африка – найжаркіший з материків. В літні місяці Північної півкулі на Півночі Африки середньомісячні температури від 25 до 30 °С і більше (в Сахарі), на Півдні – від 12 до 25 °С. В літні місяці Південної півкулі на Півночі материка середньомісячні температури знижуються до 10–25 °С (в горах температури нижче 0 °С і випадає сніг), на Півдні – більше 30 °С. В екваторіальних широтах осідання випадають круглий рік – від 1500 до 4000 мм в рік (на побережжі Гвінейської затоки). В міру видалення від екватора їх кількість убуває від 1500 до 200 мм і досягає мінімуму (близько 100 мм) в Сахарі і Південній Африці.
Найбільші річки: Конго (Заїр) – сама повноводна річка Африки, – Нігер, Сенегал, Гамбія і Оранжева впадають в Атлантичний океан, Ніл – найдовша річка Африки – в Середземне море, Замбезі – в Індійський океан. На річках багато водопадів (найбільший – Вікторія). Близько 1/3 площі Африки – область внутрішнього стоку. Всі великі озера розташовані в западинах Східно-Африканської рифової системи, найбільші: Вікторія, Танганьїка, Ньяса (Малаві). На горах Кіліманджаро, Кенія і в масиві Рувензорі лежать невеликі льодовики.
В Африці добре виражені природні пояси. 80 % пл. материка займають савани і пустелі; найбільша пустеля – Сахара. В екваторіальному поясі і прибережних частинах субекваторіальних поясів – вологі тропічні ліси, перехідні в савани з акацією і баобабом і далі в спустошені савани, за якими слідують напівпустелі і пустелі. На крайній Півночі і Півдні – сухі степи, в горах – чагарник, вічнозелені і хвойні ліси, на побережжі – чагарники вічнозелених жорстко листових чагарників. В тропічних лісах і саванах (гол. чином в заповідниках) водяться слони, носороги, бегемоти, зебри, жирафи, антилопи, буйволи, леви, леопарди, гепарди, рисі, гієни і ін., багато мавп, дрібних хижаків і гризунів. В сухих р-нах звичайні плазуни. Серед великої кількості птахів – страуси, ібіси, фламінго. Великий збиток господарству наносять терміти, сарана, муха цеце. Чисельність диких тварин за останні 150 років сильно скоротилася. Для їх охорони в африканських країнах створено територій, що багато особливо охороняються.
В Африці знаходяться наступні держави: Алжир, Ангола, Бенін, Ботсвана, Буркіна-Фасо, Бурунді, Габон, Гамбія, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Джібуті, Єгипет, Замбія, Західна Сахара, Зімбабве, Кабо-Верде, Камерун, Кенія, Коморські Острови, Конго (Кіншаса), Конго (Браззавіль), Кот-д’Івуар, Лесото, Ліберія, Лівія, Маврикій, Мавританія, Мадагаскар, Малаві, Малі, Марокко, Мозамбік, Намібія, Нігер, Нігерія, Руанда, Сан-Томі і Прінсипі, Свазіленд, Сейшельські Острови, Сенегал, Сомалі, Судан, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Того, Туніс, Уганда, Центральноафриканська Республіка, Чад, Екваторіальна Гвінея, Ерітрея, Ефіопія, Південно-Африканська Республіка (ПАР).


Джерело:
Категория: Материки | Добавил: Tanja-star (12.03.2010) | Автор:
Просмотров: 1803 | Комментарии: 0