Важкі часи наступили в Стародавньому Римі після смерті імператора Олександра Сівера в 235 році.
Майже всіх подальших імператорів скидали і вбивали легіонери. Міжусобна боротьба приводила навіть до створення окремих держав — таких, як Галія.
Але, як показує монета, знайдена археологом-любителем за допомогою металошукача «Мінелаб» в Оксфордширі (Південна Англія), деякі вожді, навіть проголосивши себе імператорами, не намагалися відокремитися від Риму. Вони скоріше прагнули заповнити вакуум імперської влади і убезпечити кордони.
Знахідка була частиною кладу, що складався з 5000 римських монет, які лежали в стародавньому горщику. З напису на монеті видно, що Доміций Доміциан, що правив в Єгипті, користувався імператорським титулом, але одночасно охороняв і підтримував структури римського правління.
Монета утілює прихильність місцевих правителів, провінційного римського офіцерства і суспільства до ідеології імперії. Саме ця ідеологія, використовувана «солдатськими імператорами» 280-х років, врешті-решт, дала Риму можливість подолати політичну, військову і соціальну кризу III століття.
Досі історики користувалися не дуже достовірними відомостями про те, що полководець Ахиллей, що захищав Александрію, привласнив собі титул імператора Цезаря Луция Доміция Доміциана Августа (Imperator Caesar Lucius Domitius Domitianus Augustus) і якийсь час правив Єгиптом.
У 296 р., після довгого опору, узурпатор був переможений імператором Діоклетіаном.
Лише одна-єдина монета із зображенням самозванця була виявлена на початку ХХ століття у Франції, — але відсутність аналогічних знахідок поставила під сумнів достовірність монети.
Недавній успіх археолога-любителя підтверджує факт існування «імператора» Доміция Доміциана. Фахівці сушать голову над сумою, в яку слід оцінити монету.
Швидше за все, сума буде фантастично велика, — і власник металошукача, згідно британським законам, отримає половину вартості скарбу.
Прикрепления: |