Золоті руди – природні мінеральні утворення, з яких промисловими методами витягають золото. Найважливіший мінерал золотих родовищ - самородне Au. Воно звичайно містить до 40 елементів-домішок (Ag, Cu, Bi, Sb, Fe та інші), що витягають при аффінажі (очищенні) Au. Золото добувають із розсипних і корінних (скарнових, гідротермальних, метаморфогенних) родовищ. У розсипах утримується самородне Au у вигляді часток - від дрібних пилоподібних до самородків (масою до 285 кг). Найбільший з російських самородків - Великий Трикутник важить 36,22 кг. Вміст Au у розсипах 0,5-2 г в 1 т. У рудах корінних родовищ золото перебуває в самородному стані й у вигляді різних золотовмісних мінералів, промислова значимість яких незначна.
Золото одержують також як попутний продукт при розробці родовищ Cu, Zn, Pb, Ni й інші. Вміст золота в корінних рудах 2-17 г в 1 т. Найбільш відомі корінні родовища - Хомстейк (США), Калгурлі (Австралія); розсипу - у Росії (басейн Єнісею, Лени), Канаді (басейн р. Юкон), США (Аляска). Золото - перший метал, що став відомим людині. Найбільш древні вироби із золота відносяться до епохи неоліту (5-4 тис. років до н.е.). Сумарний видобуток його за всю історію людства становить не менш 110 тис. т.
Загальні запаси Au у світі становлять 94,1 тис. т, з них 32 тис. т (34 %) знаходяться у ПАР, практично в одному гігантському родовищі - Вітватерсранд. В 2001 р. у світі було добуто 2570 т золота, у тому числі в окремих країнах (т): ПАР - 402, США - 335, Австралія - 285, Китай - 185, Канада - 160, Росія - 152, Перу - 138, Індонезія - 130, Узбекистан - 87.
Джерело: |