Забруднення навколишнього середовища – надходження й нагромадження в навколишньому середовищі різних речовин і сполук у концентраціях, що перевищують природний (фоновий) рівень. Забруднення навколишнього середовища в основному пов'язане з виробничою діяльністю людини, хоча іноді воно буває обумовлене природними причинами (виверження вулканів, курні бури, лісові пожежі й інше).
Основні забруднювачі - промислові підприємства (особливо металургійна й хімічні), теплоенергетика, автотранспорт, міське господарство й сільське господарство. У Росії великі райони забруднення атмосфери утворюються в промислових центрах (Норильськ, Магнітогорськ, Липецьк, Череповець, Нижній Тагіл й інші) і містах-мільйонерах. У великих містах забруднення навколишнього середовища на 70 % пов'язане з вихлопами автомобілів, які містять близько 200 токсичних речовин (серед них чадний газ, окисли азоту, сполуки свинцю). У містах й їхніх околицях відбувається випадання (з опадами) забруднюючих речовин з атмосфери на землю, що приводить до утворення геохімічних аномалій. Сильно забруднені деякі ріки - Волга, Дон, ріки Кольського пів-острова, низов'я Амуру.
Забруднення середовища негативно впливає на здоров'я людей, викликаючи ряд серйозних захворювань. Рівень забруднення навколишнього середовища контролюється величинами гранично припустимих концентрацій (ГДК), гранично припустимих викидів (ГДВ) та інші. Найбільшу погрозу для здоров'я представляє радіоактивне забруднення навколишнього середовища – результат аварій на АЕС і проведені у світі 1850 випробувань ядерної зброї. Особливо небезпечні ізотопи цезію й стронцію, які накопичуються в ґрунті й по харчовому ланцюзі доходять до людини. Крім радіонуклідів, мутагенною дією володіють пестициди й важкі метали. Проблема забруднення навколишнього середовища може бути вирішена в результаті проведення моніторингу стану середовища, комплексного використання ресурсів, впровадження мало– і безвідхідного виробництва, створення очисних споруджень і т.п. Див. також Поховання відходів, Охорона навколишнього середовища.
Джерело: |