Понеділок, 03.02.2025, 08:10

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

Водні ресурси

географічні терміниВодні ресурси – придатні для використання прісні води, в річках, озерах, водоймищах, льодовиках, підземних водах, а також ґрунтова волога. Пари атмосфери, солоні води океанів і морів, не використані в господарстві, становлять потенційні водні ресурси. Загальний обсяг водних ресурсів оцінюється в 1,4 млрд. км³, з них на частку прісних вод доводиться тільки 2 %, а на частку технічно доступних для використання – усього 0,3 %. Збір води із всіх джерел становить близько 4000 км³ у рік. 
Водні ресурси використовуються в енергетику, для зрошення земель, промислового, сільськогосподарського, комунально-побутового водопостачання, а також як транспортні шляхи. При використанні водних ресурсів їхня кількість або не міняється взагалі (наприклад, у гідроенергетиці, водному транспорті), або частина їх вилучається (для зрошення, комунального водопостачання). Ця частина становить безповоротні втрати для даної території. При цьому загальні запаси водних ресурсів на Землі невичерпні, тому що вони безупинно відновляються в процесі глобального кругообігу води. Доступний стійкий річковий стік рік, що становить близько 9000–12 000 км³ у рік, являє собою поновлювані водні ресурси суші, які можна вилучати для господарських потреб. 
За сумарним значенням поновлюваних водних ресурсів лідирують Бразилія, Росія, Канада, Китай, США, Індонезія, Бангладеш, Індія. У ряді районів відзначається кількісне і якісне (через забруднення) виснаження водних ресурсів. Близько 1/3 населення світу проживає в країнах, що відчувають дефіцит прісної води. У зоні дефіциту перебуває 50 % тер. Азії, 20 % Європи, близько 30 % Північної Америки, майже вся Австралія. Райони з надлишком водних ресурсів розташовані в екваторіальних і субполярних широтах, а також у багатьох областях помірного поясу. Поверхневий стік Росії становить 10 % світового. Однак 90 % припадає на басейн Північно-Льодовитого й Тихого океанів, у той же час на басейн Азовського й Каспійського морів, де проживає більше 80 % населення, припадає менш 8 % річного обсягу річкового стоку. 




Джерело:
Категория: Географічні терміни | Добавил: LiLy (09.10.2009) | Автор:
Просмотров: 1193 | Комментарии: 0