Понеділок, 03.02.2025, 09:49

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

Сніжний покрив

Географічні терміни, сніжний покривСніжний покрив - шар снігу на поверхні землі, що створюється в результаті снігопадів. Розрізняють тимчасовий сніжний покрив, що тане протягом декількох годин або днів після утворення, і стійкий, лежачий протягом всієї зими або з невеликими перервами. Джерелом сніжного покриву служать тверді осідання, що зберігаються на земній поверхні при негативних температурах повітря. Вітрове перенесення снігу (завірюха) приводить до різкої нерівномірності його відкладення, особливо в горах. На рівнинах сніжний покрив найбільш рівномірно залягає під запоною лісу, а в лісостеповій і степовій зонах значна частина снігу зноситься в яри і балки.
Поверхня сніжного покриву формується в основному під дією сонячної радіації і вітрів. Завірюхи приводять до формування сніжного мікрорельєфу. В проміжках між снігопадами на поверхні сніжного покриву виникають кірки і насти, схоронені новими горизонтами снігу. В результаті сніжний покрив утворює шарувату будову, що відображає метеорологічні умови минулої зими. З часом сніжна товща осідає і ущільнюється, в ній йдуть процеси сублімації перекристалізації снігу – перетворення пластинчатих і стовбчастих сніжинок в безформні зерна різної величини.
Сніжний покрив володіє малою густиною, яка з часом зростає, особливо весною, коли в снігу з'являється рідка вода. Як правило, густина снігу не перевищує 500 кг/куб. м. Відбивна здатність сніжного покриву коливається від 80–90 % у якого щойно випав снігу до 30–40 % біля старого снігу, що тане. Взимку повітря над сніжним покривом сильно охолоджується, весною велика кількість тепла, що поступає, затрачується на танення сніжного покриву. Талі води формують значну частину річкового стоку на Землі.
Сніжний покрив щорічно покриває на Землі від 100 до 126 млн. квадр. км; приблизно 2/3 цієї тер. доводиться на сушу, а 1/3 на морські льоди. Макс. площу він займає до кінця зими Північної півкулі – 96 млн. квадр. км, а мінімальну до кінця зими Південної півкулі – 44 млн. квадр. км. Близько 17 % снігу, що щорічно утворюється, служить джерелом живлення льодовиків.
Сніжний покрив робить величезний вплив на клімат, рельєф, гідрологічні і ґрунтоутворюючі процеси, життя рослин і тварин. Завдяки малій теплопровідності він оберігає ґрунт від сильного вихолодження і озимі посіви від вимерзання. Сніжний покрив містить значні запаси вологи і в багатьох р-нах помірного пояса забезпечує стійкий урожай; велику роль грає снігозатримання. В горах збільшення сніжного покриву приводить до виникнення сніжної лавини, на рівнинних просторах – до сніжних занесень. Сніг служить джерелом матеріалу для будівництва зимових доріг, сніжно-крижаних складів і ін. Наукові і прикладні аспекти сніжного покриву вивчає сніговедення.


Джерело:
Категория: Географічні терміни | Добавил: Tanja-star (01.02.2010) | Автор:
Просмотров: 884 | Комментарии: 0