Понеділок, 03.02.2025, 14:57

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

Помірні пояси

Помірні пояси - два географічні пояси: Північний помірний пояс в Північній півкулі, приблизно між 40° і 65° північної шир., і Південний помірний пояс в Південній півкулі – між 42° і 58° південної шир. Значно перевершують за розмірами інші географічні пояси Землі і займають близько 1/4 загальної її площі (близько 132 млн. км квадр.). В Північній півкулі більше половини пояса зайнята сушею, в Південній півкулі, навпаки, близько 98 % – океаном.
Характерна чітка сезонність клімату, виражена у великій різниці температури між холодним і теплим періодами року. Внаслідок континентальності в Північній півкулі річна і добова амплітуда температури значно вища, ніж в Південному. В Північній півкулі переважають зими з негативною температурою (до –50 °С середня місячна і –70 °С мінім.), в Південному – із слабохорошою. Річна сумарна радіація від 70–80 до 140–160 ккал/см квадр. Річний радіаційний баланс на суші Північної півкулі 20–40, Південного – 30–40 ккал/см квадр., на океанах відповідно 20–60 і 30–60 ккал/см квадр. Панують повітряні маси помірних широт з характерним західним перенесенням, інтенсивна циклонна діяльність. Річні суми опадів зростають до околиць континентів до 800–2000 мм, у внутрішньоконтинентальних р-нах зменшуються до 100–200 мм, на навітряних схилах приокеанічних хребтів досягають 5000–8000 мм. В гірських р-нах виразно виражена висотна поясність клімату і ландшафтів.
На суші добре розвинута річкова сітка. Величина стоку зменшується у внутрішньоконтинентальних р-нах, де великі площі належать не витікаючим басейнам. В четвертному періоді значні території в помірних поясах були зайняті льодовиками, які сильно перетворили рельєф гір і рівнин. Внаслідок цього тут є велике число озер, що займають улоговини льодовикового походження.
Широко поширені підзолисті і різні типи опідзолених ґрунтів, бурі і сірі лісові, менш поширені чорноземи і каштанові ґрунти. Найпоширеніший тип рослинності – ліси (тайгові, змішані, широколистяні, дрібно листяні ), зустрічаються також лісостеп, степи, напівпустелі і пустелі. Тваринний світ достатньо однорідний. Велику роль грають лісові тварини, провідні переважно осілий спосіб життя, менш поширені тварини відкритих просторів – степів, напівпустель і пустель.



Джерело:
Категория: Географічні терміни | Добавил: Tanja-star (02.12.2009) | Автор:
Просмотров: 980 | Комментарии: 0