Науково-виробничий територіальний комплекс (НВТК) – комбінація на певній території науково-дослідних, дослідно-конструкторських і промислових установ і підприємств, які тісно пов'язані спільними розробками, випробуваннями й виробництвом наукомісткої продукції. Це скорочує тимчасові й транспортні витрати в ході циклу "наукове відкриття - прикладні дослідження - дослідні зразки - масове виробництво".
Для НВТК характерне спільне й одночасне використання науково-технічної бази як виконавцями різних стадій циклу, так і різними виконавцями однієї стадії. Масштаби НВТК можуть коливатися в широких межах - від кооперації багатьох НДІ й виробництв із тисячами зайнятих до невеликого інституту з конструкторським бюро й досвідченим виробництвом. На Заході безліч НВТК склалося поблизу великих університетських центрів, а також у спеціально підготовлені (обладнаних необхідною виробничої й інформаційною інфраструктурою) парках.
Найбільш відомий великий НВТК - "Силіконова долина" у Каліфорнії (США), де сконцентрована значна частина виробництва програмного забезпечення й інших інформаційних технологій. У Росії склався характерний тип НВТК у вигляді наукоградів і закритих територіальних утворень. Найбільша їхня концентрація спостерігається в Московському регіоні (Дубна, Протвино, Пущино, Чорноголовка й інші), на Уралі й у Красноярськом краї.
Джерело: |