Мангри – вічнозелені листяні ліси, поширені в припливно-відпливній смузі морських узбережжь у тропічних і екваторіальних широтах, а також у зонах з помірним кліматом, там, де цьому сприяють теплі течії. Вони займають смугу між найнижчим рівнем води під час відливу й найвищим під час припливу. Специфіка екологічних умов (рухливість субстрату, засолення, періодичне затоплення) викликала необхідність пристосування рослин до життя в екстремальних умовах.
Усе дерева мангрів - галофіти, здатні виживати в умовах сильного засолення. Тверде шкірясте листя часто мають спеціальні солевиводні залізки, за допомогою яких рослина позбувається від надлишку солей. Іноді листи суцільно покриті кристаликами солі. Щоб утриматися на рухливому мулистому дні, у рослин розвивається ходульне коріння, що слугувало їм додатковою опорою. Оскільки мул практично не містить кисню, у деяких дерев розвивається різноманітне дихальне коріння: змієподібні, колінчаті, спаржевидні, що ростуть із мулу нагору (як молоді пагони).
Багато рослин мангрів живородні. Насіння проростають на материнській рослині й, тільки коли проростки досягають довжина 0,5-1 м, падають униз і або відразу зариваються в мул і вкорінюються, або переносяться водою на нові ділянки й укорінюються там. Видовий склад мангрових лісів не багатий. У східних манграх (береги Індійського океану й західного узбережжя Тихого океану) виростає близько 30 видів, у західного (береги Атлантичного океану й східного узбережжя Тихого океану) - 4 види.
Набагато багатший тваринний світ, у цій прикордонній смузі зустрічаються як наземні, так і морські жителі. Мешканці суші знаходять притулки в кронах дерев (на Калімантані в кронах живуть носаті мавпи, що харчуються листям). У манграх розмножуються багато видів промислових риб і ракоподібних. Висока якість деревини мангрів привело до того, що здавна ці співтовариства нещадно вирубуються й зараз збереглися на невеликих площах. Їх почали відновлювати, наприклад, у В'єтнамі, у дельті Меконгу.
Джерело: |