Географічне положення – положення географічного об'єкта на поверхні Землі в рамках заданої системи координат і стосовно кожного розташованим за межами його данних, що мають прямий або непрямий вплив на даний об'єкт. При конкретному вивченні географічних таксонів виділяють мікро-, мезо– і макрогеографічні положення. Перше описує географічне положення об'єкта в невеликому ареалі, де істотні локальні взаємодії з компонентами географічного середовища, і застосовується при дослідженні малих таксонів, наприклад міст. Друге (у більш широких масштабах) використовують при вивченні великого регіону й країни, третє – у масштабах частин світу й Землі в цілому (наприклад, макроположення Росії щодо країн Західної Європи й Східної Азії).
Соціально-економічна географія вивчає географічне положення для різних рівнів просторової ієрархії й зміна його в часі, що безпосередньо пов'язане з різними стадіями соціально-економічного розвитку, технічним прогресом у засобах повідомлення й зміною пріоритетів у світовій торгівлі. Тому особлива увага завжди приділялася транспортно-географічному положенню, що особливо відбивалося на виникненні й росту столичних міст, у тому числі Москви й Санкт-Петербурга.
Не менш важливим було й залишається географічне положення в політичній географії, де воно вплинуло на формування потенційних і реальних театрів воєнних дій в усі історичні епохи.
Джерело: |