Неділя, 02.02.2025, 20:01

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

Географічна інформаційна система

Геграфічна інформаційна системаГеографічна інформаційна система (ГІС) - 1) Інформаційна система, призначена для збору, зберігання, обробки, відображення і розповсюдження просторово-координованих даних. 
2) Програмний засіб (оболонка), реалізує названі вище функції ГІС, включаючи просторовий аналіз, картографування і моделювання, класифікацію, оцінку, районування території і т. ін.
Перші ГІС були створені в Канаді і США в сер. 1960-х років. Нині в промислово розвинених країнах існують тисячі ГІС, що використовуються в економіці, політиці, екології, управлінні ресурсами та охорони природи, кадастрі, науці та освіті і т. д. ГІС містять та інтегрують картографічну інформацію, дані дистанційного зондування та екологічного моніторингу, статистичну звітність та дані переписів, гідрометеорологічні спостереження, експедиційні матеріали, результати буріння і ін. Одна з гол. задач ГІС - забезпечення прийняття ефективних управлінських рішень.
В створенні ГІС беруть участь міжнародні організації (ООН, ЮНЕСКО та ін), урядові установи, міністерства і відомства, картографічні, геологічні та кадастрові служби, статистичні управління, приватні фірми, наукові інститути та університети. На розробку ГІС витрачають значні фінансові кошти, задіяні цілі галузі промисловості, створюється розгалужена геоінформаційна інфраструктура. В багатьох країнах утворені нац. органи, в завдання яких входить розвиток ГІС та обгрунтування держ. політики в галузі геоінформатики. Різноманіття сфер використання породжує безліч видів і типів ГІС, що відрізняють за тематикою, просторовому охопленням, призначенням. Розрізняють такі територіальні рівні ГІС та відповідні їм масштаби:
 
За проблемної орієнтації (тематикою або спеціалізації) прийнято розрізняти земельні інформаційні системи (ЗІС), кадастрові (КІС), екологічні (Егіс), навчальні, морські та ін
ГІС складаються з декількох підсистем: підсистема вводу інформації - цифрователі (дигітайзери), сканери, клавіатура; цифрові бази даних по предметних областях (питань), напр. цифрові моделі рельєфу, бази геологічної або екологічної інформації; система управління базами даних (СУБД), що дозволяє швидко знаходити необхідну інформацію; підсистема обробки інформації, що включає комп'ютер і програмне забезпечення; підсистема видачі інформації, що включає комплекс пристроїв візуалізації підсумкової інформації - дисплеї, друкуючі пристрої ( принтери), креслярські автомати (плотери) та ін До складу спеціалізованих картографічних ГІС входить ще підсистема видання карт для підготовки друкованих форм і друку тиражів карт, а ГІС, орієнтовані на роботу з аерокосмічної інформацією, можуть включати підсистему обробки зображень. Висновок (візуалізація) даних найчастіше здійснюють у картографічної, а також в цифровий і текстовій формі.
Структуру ГІС можна розглядати як систему інформаційних шарів. Напр., один шар відображає рельєф, інші - гідрографію, дорожню мережу, нас. пункти, грунту, поширення забруднюючих речовин і т. д. Умовно можна уявити шари у вигляді етажерки, на кожній поличці якій зберігається карта або цифрова інформація з певної теми. В процесі аналізу ці шари «знімають з поличок», аналізують окремо або суміщають (операція «оверлей»), зіставляють між собою в різних комбінаціях, отримуючи набір даних для заданого пункту або ареалу по всіх верствах відразу. Крім того, є можливість отримувати похідні шари.


Джерело:
Категория: Географічні терміни | Добавил: Tanja-star (13.04.2010) | Автор:
Просмотров: 819 | Комментарии: 0