Геодезія – наука, що вивчає форму, розміри й гравітаційне поле Землі, а також технічні засоби й методи вимірів на місцевості.
Геодезія зародилася в країнах Древнього Сходу й у Єгипті, де задовго до н.е. були відомі методи виміру земельних ділянок і проектування великих інженерних й архітектурних споруджень – гребель, храмів, пірамід. В античній Греції, наприклад, використовували методи визначення розмірів Землі.
Розквіт геодезії в Європі пов'язаний із застосуванням магнітного компаса, винаходом у кінці 16 століття інструментів із зоровими трубами. У Росії наукові геодезичні роботи почалися в 17–18 століттях і були пов'язані з освоєнням нових територій, будівництвом промислових і гірничодобувних підприємств, розвитком мореплавання й військового справи. Особливо швидко знімальні роботи стали розвиватися в cepедині 19 століття у зв'язку з діяльністю Корпуса військових топографів і проведенням межування земель на величезних просторах європейської частини країни. Чимала заслуга в науковому обґрунтуванні геодезичних робіт належить знаменитому російському астрономові й геодезистові, засновникові й першому директорові Пулковської обсерваторії В. Я. Струве.
В ceредині 20 століття дослідження з визначення форм й розмірів Землі виконали Ф. Н. Красовський й А. А. Ізотов, що обчислили уточнені параметри земного еліпсоїда, що офіційно прийнятий у нашій країні з 1942 р. і названий еліпсоїдом Красовського. На території всієї країни розвинена геодезична мережа й виконані суцільні топографічні зйомки. Єдиний блок топографічних карт масштабу 1:25 000, що охоплюють простори Росії, самий великий у світі. Всесвітньо відомі винахідники геодезичних приладів – Ф. В. Дробишев, М. Д. Коншин, М. М. Русинов й інші.
Сучасна геодезія тісно пов'язана з астрономією, математикою, геофізикою, картографією й іншими науками про Землю й інші планети, а також з космонавтикою й аерокосмічним зондуванням. Основні розділи: вища геодезія (вивчає форму й гравітаційне поле Землі, методи створення геодезичних мереж), космічна, або супутникова, геодезія (використання штучних супутників Землі для рішення наукових і прикладних завдань), інженерна геодезія (геодезичні виміри при проектуванні й будівництві інженерних споруджень), топографія (топографічні зйомки й картографування), маркшейдерська зйомка (підземні геодезичні зйомки при гірських розробках, у шахтах).
Джерело: |