Дайка – пластиноподібне вертикальне (або субвертикальне) геологічне тіло, обмежене паралельними площинами і заповнене породою. По суті дайка є тріщиною, яка була заповнена магматичним розплавом.
Довжина дайки варіює від десятків метрів до 500 км (як, напр., Велика Дайка Зімбабве); ширина дайки може бути від кількох сантиметрів до 5-10 км. Розрізняють дайки ендогенного і екзогенного походження.
Ендогенні дайки (ендодайки) створюються в результаті заповнення магмою вертикальних тріщин в земній корі; підрозділяються на групові, тобто такі, що складаються з ряду паралельних дайок, радіальні, тобто які витікають з одного центру, і кільцеві, тобто які мають кільцеподібну форму. Останні часто зустрічаються в області розвитку траппів на Сибірській платформі. Тут на земній поверхні дайки мають вигляд залишків сильнозруйнованих стін, оскільки породи, що вміщали їх, виявилися менш стійкими і були зруйновані процесами денудацій. По особливостях внутрішньої будови і способах виконання розрізняють дайки заміщення, дайки течії, експлозивні, складні.
Екзогенні дайки (екзодайки) утворюються в результаті препарування денудації ущільненого уламкового матеріалу, що заповнював тріщини. Дайки часто супроводжують інтрузивні і ефузивні тіла. Інколи утворюють пояси з самостійними глибинними магматичними вогнищами.
Джерело: |