Понеділок, 03.02.2025, 04:56

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

Біомаса

географічні терміниБіомаса – загальна маса особин одного виду, групи видів або співтовариства в цілому, що припадає на одиницю площі або обсягу місцеперебування. Виражається в масі сирої або сухої речовини (г/кв.м, кг/га, г/куб.м і т.д.). Біомаса рослин називається фітомасою, тварин - зоомасою.
Найбільша біомаса спостерігається у вологих тропічних лісах (у гірських вологих лісах Бразилії 350-700 т/га), у широколистяних лісах помірного поясу (400-500 т/га), більша частина її припадає на надземні частини рослин (деревину). Незважаючи на достатню кількість тварин, зоомаса тут менш 1 % загальної біомаси. При цьому більше половини зоомаси (у широколистяних лісах до 90 %) становлять представники ґрунтової фауни, в основному дощові хробаки. 
Найменша біомаса суші - у пустелях. У водному середовищі найбільша біомаса в співтовариствах бентосу на літоралі й у субліторалі морів (прикріплені водорості й донні тварини), вона досягає декількох кг/кв.м і знижується зі збільшенням глибини, становлячи на більшій частині дна океану в середньому десяті й соті частки г/кв.м. Біомаса фіто- і зоопланктону в малопродуктивних морських водах не перевищує в середньому декількох десятків мг/кв.м. У високопродуктивних районах, наприклад в Азовському морі, максимальна біомаса планктонів у період цвітіння досягає 200 г/кв.м, а ценозів бентосу 500 г/кв.м і більше. Сильно розрізняються по біомасі планктонів і бентосу озера: у середньому біомаса планктонів коливається від 1 до декількох десятків г/кв.м, при цьому в зообентосі вона часто менше, ніж у зоопланктоні. У більш продуктивних озерах вона досягає 10-30 г/кв.м (100-300 кг/га). Біомаса риб в озерах середньої і високої продуктивності - 75-150 кг/га. 
Біомаса всіх форм життя на Землі становить, по різних підрахунках, 2,5-6,5 млрд. т; біомаса океану в 1000 разів менше біомаси суші. На суші фітомаса в 1000 разів перевищує зоомасу, в океані її в 30 разів менше. Якщо всю живу речовину розподілити по поверхні Землі, воно утворить плівку товщиною 5 мм. Однак його роль співставлена з геологічними процесами. Сумарна біомаса, що була зроблена на Землі протягом 1 млрд. років, перевищує масу земної кори. 
Важливою характеристикою, що доповнює, біоценоз є продукція - кількість органічної речовини, створеного в одиницю часу на одиницю площі, тобто швидкість його приросту. Внаслідок інтенсивного обміну речовин річна продукція фітопланктону в найбільш продуктивних водах співмірна з річною продукцією лісів, біомаса яких у тисячі разів більше. Продукція лугових степів більше, ніж продукція хвойних лісів, хоча їхня біомаса в 10 разів менше. 




Джерело:
Категория: Географічні терміни | Добавил: LiLy (07.10.2009) | Автор:
Просмотров: 1405 | Комментарии: 0