Неділя, 02.02.2025, 19:46

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні відкриття [22]
Вченні, мандрівники та дослідники [164]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 4001

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні відкриття та дослідники » Вченні, мандрівники та дослідники[ Додати статтю ]

Мартін Бехайм

Ма́ртін Бе́хайм або Бьохайм (нім. Martin Behaim, лат. Martinus de Bohemia, порт. Martinho da Boйmia; 6 жовтня 1459 — 29 липня 1507) — німецький учений, негоціант і мореплавець, що довгий час знаходився на португальській службі. Творець старого з тих, що збереглися до наших днів глобуса.
   Народився в баварському місті Нюрнберг в багатій купецькій сім'ї, що походила з Богемії і влаштувалася в місті на початку XIV століття. Його батько торгував з Венецією і обирався в міський сенат. Мартін з юних років брав участь в справах батька; після його смерті в 1474 році працював разом зі своїм дядьком Леонардом і Йоріусом ван Дорппом, торговцем тканинами з Мехелена, відвідував ярмарок у Франкфурті. У 1478 році переселився до Антверпена, де працював у фарбувальній майстерні; там же навчився арифметиці. Є відомості, що Бехайм вчився в Іоганна Мюллера, найбільшого астронома і математика того часу.
Життя в Португалії.
   У 1484 році Бехайм вперше з'явився в Лісабоні, з торгівельними цілями (у той час розширювалися зв'язки Португалії з Фландрією і Ганзой); через рік був присвячений в лицарі королём Жуаном II. У 1488 році він одружувався на дочці свого друга Йосса ван Хуртера, фламандця на португальській службі, що займав пост губернатора островів Спис і Файал (з Азорського архіпелагу), і оселився на Азорах. Брак дозволив Бехайму наблизитися до двору і, можливо, отримати посаду придворного астронома і картографа. Іспанський хроніст Антоніо де Еррера у вигадуванні «Загальна історія Індії» (ісп. Historia General de las Indias) стверджує, що з Бехаймом зустрічався Колумб і обговорював проект плавання до Індії в західному направленні. За словами історика, Колумб «найшов підтвердження своїй думці у Мартіна з Богемії, друга свого, португальця, вихідця з острова Файал і багатознаного космографа». Бехайм був також близький до «кола математиків» — суспільству придворних учених, що займалися перш за все питаннями фізики, астрономії і навігації. Збереглися відомості, що Бехайм брав участь в плаванні Діого Кана до берегів Африки (1484). Експедиція продовжилася 19 місяців; за цей час португальці відкрили невідомі раніше області Гамбії і Гвінеї, встановили контакти з народом волоф, дійшли до гирла річки Конго і повернулися з вантажем прянощів (перцю і кориці).
Повернення до Нюрнберга. Виготовлення глобуса.
Карта 1889 року, що повторює контури карти на глобусі Бехайма.

   В 1490 році Бехайм повернувся в рідне місто по торгівельних справах, а також за здобуттям залишеного матір'ю спадку. Георг Хольцшуер, член міської ради, що подорожував до Єгипту і Святої землі і цікавився географічними відкриттями, переконав його залишитися в місті і створити глобус, на якому були б відображені останні відкриття португальців. До 1492 року глобус був готовий; на ньому були відображені географічні пізнання європейців напередодні відкриття Америки. Величина глобуса, що прозвав «Земним яблуком» — 507 мм в діаметрі; на ньому немає вказівок широти і довготи по сучасному методу, але є екватор, меридіани, тропіки і зображення знаків зодіаку. На глобусі зустрічаються ті ж географічні помилки, що і в картах Паоло Тосканеллі. Також представлені короткі описи різних країн і зображення їх жителів.
Кінець життя.
   У липні 1493 року Мартін Бехайм відправився назад в Португалію. Відомості про його життя після створення «Земного яблука» украй скупі. Відомо, що він займався торгівлею на острові Файал до 1506 року, а потім переїхав до Лісабона, де і помер 29 липня 1507 у великій бідності, причини якої невідомі.
 
 
 
 
 


Джерело:
Категория: Вченні, мандрівники та дослідники | Добавил: irishkastar (29.10.2008) | Автор:
Просмотров: 2652 | Комментарии: 0