Для вчених, що займаються глобальними кліматичними проблемами, усе більш очевидним стає, що зміни клімату протягом періодів, вимірюваних сотнями й тисячами років, важко пояснити масштабними астрономічними причинами.
Але якщо так, то які дійсні причини порівняно короткочасних різких змін клімату? Чому виникають так звані малі льодовикові епохи? Дотепер подібні питання залишаються відкритими.
Серед них - питання виникнення "малого льодовикового періоду" XVII-XVIII століть або ж що відбувся близько десяти тисяч років тому різкий перехід від "великої" льодовикової ери до міжледникової. Тоді всього за якісь сотні років середня температура на Землі виросла на кілька градусів!
Згідно з однією новою гіпотезою, часом змінюють напрямок гігантські потоки речовини в надрах Землі; відповідно, переміщаються й величезні ділянки земної кори - літосферні плити, на яких безперервно "пливуть" континенти. Від цього різко змінюються географічні координати різних частин суші. Звідси й стрімкі зміни клімату.
Була також розрахована траєкторія руху геомагнітного полюсу за останні 13 тисяч років. Виявилося, що існує зв'язок між настанням холодних і теплих часів в окремих частинах Європи й місцем розташування (віддаленням і наближенням) геомагнітного полюсу.
Очевидно, зміни магнітного поля можуть впливати на характер атмосферної циркуляції - і, відповідно, на європейський клімат.
Таким чином, якщо причиною тривалих кліматичних змін є астрономічні фактори - наприклад, нові параметри земної орбіти, - те коливання клімату в масштабі сотень і тисяч років пов'язані з перерозподілом речовини Землі й із просторово-тимчасовими змінами її магнітного поля.
Джерело: |