Кораловий риф нагадує прекрасний сад, в якому риби найхимерніших форм і забарвлень кружляють у чашок коралів, немов колібрі серед тропічних квітів. По коралах, що гілкуються, повзають червоні морські зірки, лілові офіури, чорні морські їжаки, прозорі рачки. Довкруги рябіють розсипи черепашок, а в прозорій воді висять, погойдуючись, великі скупчення медуз... Але ці на перший погляд гармонійна краса і безтурботний спокій в будь-яку секунду можуть бути порушені — на коралових рифах всюди йде жорстока боротьба за виживання. Серед їх мешканців немало хижаків, що підстерігають здобич. Порожнини коралової плити — улюблене житло восьминогів. У вузьких міжгір'ях рифа водяться мурени — крупні риби із змієподібним тілом, що полюють на крабів, риб і каракатиць. У коралових рифах зустрічається також морська щука — барракуда, крупна (до 2—3 м) агресивна хижачка, здатна напасти навіть на людину. Нерідкі гості в рифах і акули.
Мир коралів незвичайно складний, своєрідний і до цих пір мало вивчений. У нім мешкає безліч організмів, що живуть в тісному переплетенні і дивовижній взаємозалежності. Перші корали з'явилися на нашій планеті близько 500 мільйонів років назад, і нині ці унікальні співтовариства живих організмів вражають нашу уяву багатством форм і грандіозністю своїх споруд.
Хоча коралові поліпи і поширені у всіх морях світу, рифоутворюючі корали (близько 600 видів) мешкають тільки в тропіках — там, де температура води ніколи не опускається нижче 20°С, а солоність не перевищує 3,5 промілле. Найбільш сприятливі умови для їх життя — це води Світового океану між 32° північною і 27° південної широти.
Рифи населяють співтовариства тварин і рослин, що живуть в такій тісній взаємодії, що жодна ланка цього злагодженого організму не може існувати окремо. Будучи будинком для багатьох морських мешканців, кораловий риф сам не може обійтися без деяких своїх «квартирантів». Для постачання киснем і вуглеводами, посилення обміну речовин, утилізації відходів життєдіяльності корал користується «послугами» зелених одноклітинних водоростей — зооксантелл, які все своє життя проводять у внутрішньому шарі поліпа, отримуючи від нього вуглекислий газ, азот, фосфор і інші з'єднання.
Водорості дуже вимогливі до світла, при його нестачі вони гинуть, а вслід за ними гинуть і корали. Ще одним важливим джерелом кисню є зелені нитчасті водорості, що ростуть в порах вапняного скелета і обвиваючі живі корали. Існування рифів неможливе також і без кораллінових водоростей, що ростуть на поверхні коралів і між ними і що формують міцну вапняну кірку, що чудово цементує корали. Міліметр за міліметром поліпи зводять свої споруди, щоб потім загинути і стати міцним фундаментом для наступних поколінь.
Джерело: |