Міжнародна група дослідників заявила, що швидкість росту рівня світового океану недооцінена майже в два рази, повідомляє британська газета The Independent. Свої результати кліматологи представили на Міжнародній конференції, яка проходила в Копенгагені.
До цього часу вважалося, що до кінця століття (тобто до 2100 року) зростання рівня океанів складе 59 сантиметрів при самому "песимістичному" сценарії розвитку подій. Ці дані були представлені в офіційному звіті Міжурядової групи експертів по змінах клімату при ООН в 2007 році.
Тепер кліматологи із США, Австралії, Франції і Німеччині заявляють, що в розрахунках дворічної давності не враховувалися ряд чинників. Річ у тому, що значний вклад в зростання рівня океанів вносить термічне розширення води, викликане зростанням середніх температур по планеті, а також танення льодовиків, розташованих на суші. Танення, наприклад, льодів Арктики не вносить значної зміни в рівень океану, оскільки ці льоди вже знаходяться у воді.
За словами дослідників, головним чинником, якого не врахували укладачі звіту 2007 років, є посилення танення льодовиків Антарктики і Гренландії. Використовуючи дані супутникових спостережень, а також вимірів на місцях, учені відзначають, що швидкість танення перевищує всі попередні оцінки. Наприклад, Гренландія втрачає щорік 200-300 кубічних кілометрів льоду. Окрім цього поточний рівень зростання рівня океанів складає більше 3 міліметрів в рік, що на 50 відсотків вище, ніж середня швидкість росту океанів в XX столітті.
На основі цих даних учені прийшли до висновку, що зростання рівня води до 2100 року може досягти 79-150 сантиметрів. Подібне зростання приведе до катастрофічних повеней, а також зникнення цілих острівних держав. Як приклад дослідники приводять Мальдіви.
Останніми роками досить інтенсивно ведуться спори про швидкості танення льодовиків Гренландії і Антарктики. При цьому оцінки різниться досить сильно (недавно з'являлася інформація, що прискорене танення Гренландії - тимчасове явище). Це пов'язано з тим, що спостереження за подібними процесами ведеться всього декілька десятиліть, тому для заповнення пропусків в даних учені вдаються до комп'ютерних моделей і екстраполяції даних. Джерело: Lenta.ru