Вченою НАСА довелося стати свідками рідкісного і в теж час страшного видовища — напади косаток на стадо кашалотів. Трапилося це в Тихому океані, в прибережних водах Каліфорнії. До цього моряки і учені іноді спостерігали полювання косаток на пінгвінів у водах Антарктики, але картина їх нападу на кашалотів, мабуть, вперше була відстежена з першого до останнього акту.
У атаку на стадо з дев'яти кашалотів — цих велетнів океану, що перевершують своїми розмірами косаток і відомих як «кити-вбивці», — пішла зграя з декількох десятків хижаків. Відмітивши агресорів, кашалоти зайняли «кругову оборону», розвернувшись головами до центру уявного круга, а по його периферії створили бар'єр із страхітливо-могутніх хвостових плавників. Впродовж декількох годинників кашалотам вдавалося стримувати натиск зграї. Але...
У спостерігачів склалося враження про глибоко «продумані» тактичні дії косаток, метою яких було вимотування сил «супротивника» безперервними атаками, прорив кільця і винищування кашалотів поодинці. Розтинаючи хвилі гострими спинними плавниками, один лад тих, що атакують врізався в оборону кашалотів і тут же змінявся іншим — і все це відбувалося неначе по командах, що чітко подавалися кимось. Терзаючи китів могутніми щелепами, косатки, трохи відступивши, знов йшли на напад, не даючи велетням ніякого передиху. Декілька кашалотів, не витримавши, покинули кільце і були розтерзані.
До фіналу цієї кривавої битви ученим сталі зрозумілі причини, що не дозволили кашалотам піти від сутички: зазвичай вони уникають зустрічей з косаткамі, занурюючись на глибини, не доступні для них. Але тут в стаді була зовсім зелена молодь, що ще не освоїла техніку глибоководних занурень. Тому кашалоти залишилися у поверхні, і дорослі ризикували собою ради молодих життів.
Прикрепления: |