Кішка — одна з найстародавніших домашніх тварин. Численні котячі поховання Давнього Єгипту були виявлені ще в двадцятих роках минулого століття. Вважалося, що ці пухнасті створення живуть пліч-о-пліч з людиною близько чотирьох тисяч років, — але недавня знахідка на Кіпрі примусила учених переглянути свої переконання.
9500 років пролежали в кіпрській землі останки людини і кота. Навколо людського скелета були знайдені кам'яні сокири, кременеві ножі, шматок пемзи, прикраса із зеленого каменя, 24 раковини... а в 20 сантиметрах від кістяка — спеціально обладнане поховання молодої, восьмимісячної кішки!
Люди з'явилися на Кіпрі близько 10 тисяч років назад; у той час диких кішок на острові не було. Значить, звірів завезли сюди на човнах з континенту, і вже прирученими, — стверджують археологи. Як відбувався процес одомашнення кішок, ще в багато чому залишається загадкою.
Звичайно, маленькі золоті саркофаги, створені єгиптянами для своїх улюбленців на 5000 років пізніше, свідчать про те, що люди бачили в цих тваринах цінних помічників в безупинній боротьбі з гризунами, що робили замах на зерно і продукти. Ці взаємовигідні відносини цілком могли зародитися і на Кіпрі.
Археологи вважають, що і миші, яких теж раніше на острові не було, завезені на Кіпр людьми — тільки випадково, разом із зерном. Коли з'явився винищувач запасів, довелося шукати спосіб боротьби з ним... Цікаво, що якнайдавніші кіпріоти намагалися, хоч і з меншим успіхом, одомашнити месопотамськую лань і лисицю. І цих тварин привезли з континенту.
Цікава деталь. Проводячи розкопки на Кіпрі, учені виявили котячі кістки, що мали... сліди варива і вживання в їжу. Це говорить про складні відносини між людиною і кішкою, яку то вживали в їжу, то звеличували і ховали поряд з собою.
Прикрепления: |