Раніше більшість учених вважали, що біль рибам невідомий — у тих нібито просто відсутні відповідні нервові рецептори. Група шотландських дослідників узялася перевірити це розхоже переконання. Як піддослідна була вибрана річкова веселкова форель. Висновок біологів, зроблений на підставі серії досить болісних експериментів, свідчить: «Глибокі поведінкові і фізіологічні зміни, виявлені у форелі, що піддавалася дії зовнішніх подразників, співставими із спостережуваними у вищих ссавців».
Форель, отримавши уколи отруйною речовиною в губи, терлася губами об стінки акваріума і розгойдувалася з одного боку в інший, що властиве для ссавців, що відчувають біль, і людини. У риб також спостерігалися розлади дихальних процесів. На голові форелі виявили не меншого 58 рецепторів, що відповідають на больові подразники!
Між іншим, рецептори, що сприймають і механічну, і теплову, і хімічну дію, виявлені у риб вперше, — хоча вони давно досліджені у амфібій, птахів і ссавців.
Скептично настроєна частина вченого співтовариства не переконана результатами дослідів. Стверджують, що, навіть якщо риби і реагують на біль, навряд чи вони насправді відчувають його. У риб'ячому мозку, мовляв, відсутні необхідні для цього механізми.
Тим часом, дуже непросто дізнатися, як саме іншу істота відчуває біль. Навіть у двох людей пороги больової переносимості можуть бути абсолютно різними. Найсумлінніші з рибаків світу вже стривожені...
Прикрепления: |