Осетрові риби — це диво природи, оспіване ще в античній поезії і прозі. Більше 100 млн. років назад вони існували поряд з динозаврами. Але ті давно вимерли, не витримавши зміни геологічних епох, — а осетрові стійко перенесли всі потрясіння і дожили до наших днів.
Але, на жаль, тут стародавні риби зіткнулися з людиною. Виняткові харчові і смакові якості, а головне — легка доступність зробили осетрових предметом полювання задовго до настання нашої ери. Дорогоцінна чорна ікра навіть служила приводом для укладення спеціальних державних договорів. Жодне сімейство риб не піддавалося такій тривалій і інтенсивній експлуатації людиною!
Але особливо важкі втрати понесли осетрові в кінці ХІХ — першій половині ХХ ст. Зник повністю німецький, або атлантичний осетер. У 1000 разів скоротилися за останні 150 років вилови озерного осетра в прісних водах Великих озер Північної Америки. Втратили промислове значення китайські, японські, сахалінські і інші популяції осетрів. Останньою цитаделлю осетрових риб на Землі виявилося Каспійське море.
Тут на надзвичайно малій акваторії мешкає шість їх видів: білуга, російський осетер, севрюга, персидський осетер, шпилька і стерлядь.
На жаль, відразу ж після розпаду СРСР почався заборонений з 1962 року великомасштабний морський лов осетрових, що не можна розглядати інакше, як екологічне безумство і грубий економічний прорахунок. Крім того, серйозну загрозу представляє різко збільшене з другої половини 1980-х років дія людини на місце існування осетрових. Це — забруднення морів і річок стічними водами, нафтопродуктами, а також пестицидами.
Прикрепления: |