Цікаву інформацію вдалося отримати археологам Інституту історії народів Далекого Сходу Російської академії наук в районі Верхоленська.
У семи кілометрах від селища знайдено місце, на якому в середині XVII століття був побудований перший Верхоленській острог — дерев'яне укріплення, що дало початок населеному пункту. При розкопках учені виявили там осколки стародавнього домашнього начиння і інші артефакти.
Острог у верхів'ях річки Олени був закладений в 1641 році. По описах, що залишилися, він мав форму квадрата розміром приблизно 43 на 43 метри. Верхоленській острог відомий першим крупним повстанням сибірських козаків проти російського уряду. Під керівництвом отамана Михайла Сороки і осавула Федора Красноярова козаки спробували створити на території Манчжурії козачу вольницю.
«Сибірська Січ» проіснувала недовго... «Сьогодні більшість острогів на території області Іркутська знаходяться під водами Братського водосховища або під сучасною забудовою», — говорить Олександр Артемьев, доктор історичних наук, заступник директора Інституту історії народів Далекого Сходу РАН. Він вважає, що ученим пощастило: вони отримали доступ до рідкісних історичних матеріалів.