Багато країн, що мають і навіть не мають виходу до моря, використовують Світовий океан як гігантське сміттєве звалище. У нього скидають радіоактивні і промислові відходи, хімічні і вибухові речовини, нафту і продукти її переробки, будівельне сміття, грунт, вийнятий при вичерпувальних роботах, і ін.
Загальний об'єм таких відходів, що отримали назву «дампінг» (від англ. dump, тобто «звалище»), достатньо великий. Встановлено, що впродовж 1976-1980 рр. щорічно в Світовий океан звалювали більше 150 млн. тонн відходів цивілізації!
У окремих регіонах світу засмічуюча діяльність людини стала співставима по своїх масштабах з природними процесами.мНаприклад, об'єми скидання в море відходів гірничодобувної промисловості (видобутку янтару) в одній області Калінінграда Росії співставимі з кількістю опадів, що виносяться за рік всіма річками в Балтійське море.
Із-за порушення рівноваги екосистем завдається великого збитку мешканцям морів, які нерідко просто гинуть. Але особливо небезпечним, внаслідок токсичної дії, визнається дампінг хімічної зброї. Тим паче, що деякі хімічні речовини можуть надавати необмежену дію як в часі, так і в просторі... Важливо відзначити, що навіть скидання відходів в контейнерах не гарантує від забруднення океанської води, оскільки матеріал контейнерів схильний до корозії. Наприклад, металеві контейнери руйнуються в морському середовищі за десять років, бетоновані — протягом тридцяти років.
Прикрепления: |