Навколо світу за 80 днів.
Багато хто з нас читав роман Жюля Верна "Навколо світу в 80 днів" і захоплювалися обачністю, мужністю і холоднокровністю його героя Філеаса Фогга - цього вигаданого Магеллана XIX століття.
У наш час рекорд незворушного англійця вже нікого не дивує. На сучасному літаку навколо земної кулі можна облетіти набагато швидше, ніж за 80 годин. Але для другої половини XIX століття 80 днів здавалися фантастичним терміном.
Проте мало хто знає, що ще за життя знаменитого французького письменника рекорд Філеаса Фогга був побитий реально існуючою людиною. ...Одного разу вранці в кінці листопада 1889 року Жюль Верн, що жив в Амьєні, отримав телеграму, підписану коротко, - "Блай".
У ній повідомлялося, що паризьким поїздом в Амьєн прибуде американський кругосвітній мандрівник, що вирішив побити рекорд Філеаса Фогга і що пожертвував своїм дорогоцінним часом, щоб зробити крюк і відвідати великого мрійника і фантаста.
Пройшло вже 17 років після публікації романа "Навколо світу в 80 днів". Його автор чув, що з Нью-Йорка відправилася людина, суперник вигаданого Філеаса Фогга, і хотів, звичайно, познайомитися із смільчаком, але Жюль Верн і не припускав, що мандрівник "по дорозі" загляне в Амьєн.
Письменник поспішив на вокзал. Він чекав зустріти фанатичного шукача пригод. Як же було його здивування, коли з підніжки вагону зійшла молода дівчина і, негайно ж дізнавшись письменника, представилася: Неллі Блай.
Неллі Блай було 22 роки, коли вона за власною ініціативою, без згоди редактора Нью-Йоркської газети "Уорлд" відправилася в кругосвітню подорож по маршруту Нью-Йорк - Лондон - Париж - Бріндізі - Суец - Цейлон - Сінгапур - Гонконг - Йокогама - Сан-Франциско - Нью-Йорк. На подорож їй "відвели" 75 днів.
Неллі Блай (її справжнє ім'я Елізабет Кошрейн), чи не єдина у той час жінка-журналіст, не дивлячись на свою молодість, вже здобувала собі незвичайну славу в газеті "Уорлд". Одним з найсенсаційніших її досягнень був репортаж з... божевільні Блекуел в Нью-Йорку. Щоб проникнути туди, вона прикинулася неосудною.
У репортажі про Блекуеле Неллі Блай розкрила жахливі зловживання, розповіла про тортури, яким під виглядом лікування піддавалися 1 600 пацієнтів. Її нарис допоміг змінити нелюдяну систему "лікування" психічнохворих не тільки в США, але і в інших країнах.
Згодом Неллі Блай вела вперту боротьбу за поліпшення побуту і охорони здоров'я в бідних кварталах "міста жовтого диявола", за охорону материнства і дитинства.
Кругосвітня подорож Неллі Блай почалася 14 листопада 1839 року. Судно "Серпня Вікторія", на якому знаходилася журналістка, відчалило від нью-йоркської пристані в 9 годин 40 хвилин 6 секунд, що було зафіксоване в офіційному протоколі.
Всі газети світу рябіли заголовками: "Чи здійсниться мрія Жюля Верна?", "Чи поб'є Неллі Блай рекорд Філеаса Фогга?"
За час подорожі журналістки роман Жюля Вірна "Навколо світу в 80 днів" був перевиданий 10 разів! Але більше всіх цим цікавився сам Жюль Верн. Для нього це було не гонитвою за дешевою сенсацією, а перевіркою його передбачення можливостей людського прогресу. Він ретельно відзначав на глобусі, на якому вже був нанесений маршрут Філеаса Фогга, шлях Неллі Блай і, звірившись в Амьєні з її хронометром, уважно стежив по газетних повідомленнях за подорожжю.
У Сан-Франциско Блай прибула з виграшем в 3 дні проти встановленого терміну.
Спеціальний потяг Сан-Франциско - Нью-Йорк мчався з скаженою швидкістю. Через увесь американський континент йому була відкрита "зелена вулиця". На кожній станції натовпу людей чекали цей потяг, вірніше один його вагон. У цьому вагоні їхала Неллі Блай.
Ось і Нью-Йорк. Екіпаж, посланий на вокзал, доставляє Неллі Блай в редакцію газети "Уорлд". З моменту відплиття журналістки з нью-йоркського порту пройшли рівно 72 дні 6 годин 10 хвилин 11 секунд. Рекорд Філеаса Фогга побитий!
Форти салютують на честь Неллі десятьма артилерійськими залпами. А на столі редактора лежить телеграма - найдорожчий подарунок для Неллі Блай.
Там написано: "Я ніколи не сумнівався в успіху Неллі Блай. Вона довела свою завзятість і мужність. Ура в її честь. Жюль Верн".
Прикрепления: |